ZADBAJ O SWÓJ ŻOŁĄDEK
Problemy układu pokarmowego coraz częściej dokuczają większości z nas. Jedną z ważniejszych przyczyn jest nieprawidłowa dieta. Zbyt mało uwagi poświęcamy temu, co i jak spożywamy. Często goszczą na naszych stołach potrawy tłuste, które wzmagają wydzielanie złych soków. Jemy dużo surowych warzyw i owoców, które długo zalegają w jelitach, a następnie gniją. Błona śluzowa żołądka nie jest tylko niszczona przez złe nawyki żywieniowe, również złe przeżuwanie pokarmu, zepsute potrawy, nikotyna, kawa, zbyt zimne lub zbyt gorące potrawy, zbyt duża ilość leków. Wszystko to negatywnie wpływa i obciąża żołądek. W dużej mierze sami możemy zadbać o nasze zdrowie, gdyż nasz pokarm jest naszym lekarstwem.

Kuracje na problemy z żołądkiem wg. św. Hildegardy z Bingen

Według najnowszych badań statystycznych na problemy żołądkowe cierpi około 30 - 40% społeczeństwa. Nieprzyjemne objawy, czy to zgagę czy niestrawność odczuwał jednak chyba każdy z nas - co najmniej raz w życiu. Hildegarda z Bingen nieoceniona w swojej wiedzy leczniczej poleca kilka „kuracji żołądka”, które wspomogą procesy trawienne, a tym samym nasze samopoczucie.
Medycyna św. Hildegardy w całości opiera się na naturalnych środkach, które korzystnie wpływają nie tylko na nasz żołądek, ale także na cały organizm. Jej zdaniem istotna jest zarówno profilaktyka, w tym odpowiednia dieta, ale także leczenie dokuczliwych dolegliwości. Hildegarda w niezwykły sposób poznała i przekazała potomnym ogrom naturalnych środków medycznych, które korzystnie działają na problemy żołądkowe.

Mieszanka ze sproszkowanym korzeniem lukrecji

Mieszanka to połączenie sproszkowanego korzenia lukrecji i sproszkowanego korzenia paproci. Jest skutecznym środkiem w przypadku dolegliwości żołądkowo- jelitowych, wrzodów żołądka, zapalenia żołądka, chorób trzustki. Mieszanka oczyści żołądek, rozgrzeje i wzmocni.

Jak przygotować mieszankę na żołądek wg św. Hildegardy z Bingen?

Przygotowanie: Do porannego habermusu należy dodać łyżkę mąki kasztanowej, lub 4-5 ugotowanych i rozduszonych kasztanów jadalnych i jedną łyżeczkę mieszanki. Tak przygotowany habermus należy jeść rano przez 2-4 tyg, a bóle żołądka miną,
Zamiast habermusu można użyć trzy łyżki mąki orkiszowej. Mąkę dodać do ugotowanych i rozgniecionych wcześniej kasztanów jadalnych, a następnie dodać jedną łyżeczkę mieszanki.

Mięta polej jest skuteczna w dolegliwościach gastrycznych. Może być spożywana w postaci surowej lub suszonej w proszku. Idealnie pasuje do potraw rybnych, sosów i warzyw.