PRZETWORY ŚWIĘTEJ HILDEGARDAY

Św. Hildegarda z Bingen wykorzystywała zioła, żywność i jej przetwory jako naturalne lekarstwa. Podyktowała wiele ksiąg, które zawierają prawie 2 tys. przepisów i porad zdrowotnych. Odkryte w XX wieku przez doktora Gotfrieda Hertzke na nowo stały się dla wielu osób podstawą ich diety.

Zwykłe tabletki nie są w stanie zwalczyć wielu trapiących nas chorób. Leczą jedynie objawy, a nie przyczyny choroby. Można je jednak zastąpić domowymi przetworami, których to przepisy udostępniła mniszka w swoich książkach. Przetwory z pigwy, derenia czy nieszpułki oprócz walorów smakowych, wykazują wartości zdrowotne. Oczyszczają oraz wzmacniają organy. Dzięki swoim działaniu przeciwzapalnemu, chronią naczynia krwionośne, wzmacniają śluzówki, przyśpieszają gojenie się ran, usuwają substancje gnilne i oczyszczają krew.
Program zdrowia świętej Hildegardy to porady zarówno dla chorych, których zawiodły kuracje farmaceutykami, jak i tych zdrowych, którzy chcieliby stosować kompleksową profilaktykę.

Przetwory św. Hildegardy mogą spożywać zarówno dzieci jak i dorośli, czy też osoby starsze. To całościowe podejście do człowieka, które nie oddziela od choroby czynników takich jak stres, praca i problemy duchowe.

Przetwory z pigwy

Wśród produktów żywnościowych, które zalecała spożywać św. Hildegarda z Bingen była pigwa, w spożywaniu której nie ma żadnych ograniczeń ani dla zdrowych, ani dla chorych, ponieważ można ją spożywać zarówno na surowo, jak też jako dżem z pigwy, na który przepis prezentujemy poniżej.

Składniki:

1 kg pigwy, 250ml wody, 125 ml słodkiego białego wina, 600g cukru, 20g sproszkowanego galgantu, sok z 1 cytryny.

Przygotowanie:

Umyte i osuszone owoce pigwy wkładamy do garnka do połowy napełnionego wodą i gotujemy do miękkości  ok. 1 godzinę. Odcedzamy i studzimy. Tak przygotowane owoce kroimy w ćwiartki, wycinamy gniazda nasienne. Miąższ mielimy w maszynce do mięsa. Pigwową papkę łączymy z cukrem, winem, sokiem z cytryny i wciąż mieszając gotujemy przez 10 minut aż masa stężeje. Dodajemy sproszkowany galgant. Przelewamy do przegotowanych, gorących słoików i natychmiast zakręcamy.

Skórę i pestki gotuje się wraz z owocami, ponieważ zawierają wartościowe pektyny i nadają pigwie ogromną zdolność pęcznienia.

Miąższ pigwy ma działanie przeciwzapalne, szczególnie w dolegliwościach żołądkowo – jelitowych oraz biegunkach. Stosuje się go również do produkcji emulsji i eliksirów.
Święta Hildegarda pisała " Kto cierpi na artretyzm, niech regularnie jada ugotowany i suszony owoc pigwy, a on zrobi w nim gruntowny porządek z substancją trującą, aż artretyzm nie odbije się na jego układzie nerwowym ani nie zniszczy i nie zaatakuje jego stawów"

Poznaj działanie innych produktów rekomendowanych przez św. Hildegardę.