TAJNIKI ZIÓŁ I PRZYPRAW
Należą do najważniejszych drobiazgów każdej kuchni. Bez nich potrawy byłyby mdłe, a przede wszystkim ciężkostrawne. Te drobne sekrety hildegardowej kuchni potrafią wzmocnić i pozytywnie wpłynąć na nasz organizm i sprawią, że człowiek będzie mógł cieszyć się spokojem i zdrowiem.

DYPTAM
oczyszcza naczynia krwionośne


CYNAMON
rozgrzewa, relaksuje i oczyszcza krew. Można dodać laskę cynamonu do herbaty, do sosu lub szczyptę do mies. W hildegardowej kuchni przypisuje się mu pozytywne działanie.

HYZOP LEKARSKI
jest neutralny w smaku i pasuje do wszystkich warzyw, potraw mięsnych i rybnych. Można również dodać hyzop do ciast i potraw mącznych. Należy zawsze gotować go wraz z potrawą, wówczas ma działanie zdrowotne. Pomaga w stanach melancholii, depresji. Wspiera pracę wątroby i chroni płuca.

MACIERZANKA
Ważne jest, by gotować ją wraz z potrawą. Stosowana regularnie likwiduje wszelkie problemy skórne, nadając jej zdrowy wygląd. Pasuje do prawie wszystkich warzyw, ryb i potraw mącznych.

MIĘTA NADWODNA
powinno gotować się ją wraz z potrawą, oczyszcza żołądek, nadaje potrawie delikatny smak i korzystnie wpływa na układ trawienny.

MIĘTA OGRODOWA
rozgrzewa żołądek i korzystnie wpływa na układ trawienny.

KORZEŃ BERTRAMU
należy oprócz galgantu i macierzanki do jednej z trzech najważniejszych przypraw w kuchni świętej Hildegardy i nie powinno go brakować w żadnej potrawie. Według Hildegardy dba o dobre trawienie, dostarcza sił i energii .  Stosowanie bertramu ułatwia przyswajanie przez organizm substancji odżywczych.

KORZEŃ GALGANTU
pochodzi z rodziny imbirowatych. Chcąc uzyskać ostrą potrawę, można używać go zamiennie z pieprzem. Jest środkiem wspomagającym pracę serca. Przy dolegliwościach układu krążenia, braku sił, bólach głowy działa wzmacniająco i rozgrzewająco. Działa przeciwzapalnie, wspomaga trawienie i poprawia kondycję wszystkich organów. Idealnie wspiera w okresie przeziębień układ odpornościowy.

PIEPRZ KUBEBEN
ma intensywny smak, jest aromatyczny i przypomina trochę ziele angielskie. Poprawia samopoczucie i wpływa korzystnie na pracę umysłu.

SZAŁWIA
nadaje się do spożywania zarówno na surowo jak i można ja dusić wraz z potrawą. Szałwia ma działanie odtruwające organizm, oczyszcza i jednocześnie leczy. Jeśli jest to możliwe najlepiej jest jeść 1-2 listki szałwii dziennie lub używać jej w formie proszku.