BLUSZCZ KURDYBANEK - WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE

Bluszcz kurdybanek, znany również jako Glechoma hederacea L., to roślina, która od wieków fascynuje ogrodników swoimi wyjątkowymi właściwościami oraz wszechstronnymi zastosowaniami. O jej prozdrowotnym wpływie pisała również św. Hildegarda z Bingen, zalecając go w sytuacjach wyczerpania organizmu. W tym artykule zgłębimy tajemnice tej rośliny, mimo tego, że często bluszcz kurdybanek traktowany jest tylko i wyłącznie jako chwast, a tak naprawdę może nam przynieść wiele potencjalnych korzyści.

Kilka słów o tym, czym jest bluszcz kurdybanek?

Bluszcz kurdybanek, znany również jako Glechoma hederacea L. jest to roślina wieloletnia, która rośnie dziko w wielu obszarach świata. Można ją znaleźć na wielu kontynentach, od Europy po Azję i Amerykę Północną. Jego liście są skórzaste, błyszczące i mają charakterystyczny kształt trójklapowy, co czyni go rozpoznawalnym nawet dla osób niezaznajomionych z botaniką. W Polsce traktowany jest jako uporczywy chwast, acz niektórzy doceniają także jego właściwości lecznicze.

Roślina ta jest często wykorzystywana jest do pokrywania ścian, płotów i ogrodzeń, tworząc gęstą zasłonę zieleni, która nadaje charakter ogrodowi. Jednakże tak jak to już zostało zaznaczone, bluszcz kurdybanek to nie tylko ozdoba, ale także roślina o wielu wartościach użytkowych.

Bluszcz kurdybanek zastosowanie

Jak już wspomnieliśmy bluszcz kurdybanek to roślina o wielu właściwościach i zastosowaniu. Przede wszystkim jest ona popularna w ogrodach ze względu na swoje zdolności do szybkiego wzrostu i tworzenia gęstej, zielonej pokrywy. Nadaje się doskonale do zakrywania brzydkich ścian czy murków, dodając im uroku i naturalnego wyglądu.

Dzięki swoim pnączom, bluszcz kurdybanek może pomagać w ochronie środowiska poprzez absorpcję zanieczyszczeń powietrza oraz regulację temperatury wokół domów i budynków. Roślina ta ma zdolność do absorbowania dźwięków, co może być przydatne w miejscach o dużym natężeniu hałasu. Ponadto, zapewnia naturalną izolację termiczną, co może pomagać w ograniczaniu zużycia energii w budynkach. Bluszcz kurdybanek dostarcza schronienia i pożywienia dla wielu gatunków zwierząt, w tym ptaków, owadów i drobnych ssaków. Jest szczególnie cenny dla ptaków podczas zimowych miesięcy, gdy zapewnia im schronienie i pożywienie.

Jednakże to nie wszystkie jego właściwości. Już w średniowieczu św. Hildegarda z Bingen doceniała ego właściwości lecznicze. Jest on więc wykorzystywany także w ziołolecznictwie. Surowcem są tutaj kwiat i liście, które można zbierać już od kwietnia.

Bluszcz kurdybanek jest ziołem, które korzystnie wpływa na układ pokarmowy, w tym niestrawność. Niezastąpiony może także kazać się w przypadku zaburzeń rytmu serce. Wpływa korzystanie na produkcję leukocytów. Ponadto regularnie stosowany może przyczynić się do obniżenia poziomu stresu.

Jak zauważyła św. Hildegarda z Bingen, bluszcz kurdybanek wzmacnia układ odpornościowy, ponieważ ma działanie bakteriobójcze. Można go stosować w przypadku przeziębienia. Pomaga w leczeniu górnych dróg oddechowych, łagodząc m.in. kaszel. Oprócz tego bluszcz kurdybanek:

  • Wykazuje właściwości przeciwzapalne.
  • Działa regenerująco.
  • Sprawdza się w przypadku świądu i trądziku.

Jak stosować bluszcz kurdybanek?

Bluszcz kurdybanek dostępny jest w wielu postaciach. Można go kupić w sklepach ze zdrową żywnością bądź na naszej stronie internetowej, co oznacza, że nie musimy samodzielnie suszyć ziela. Możemy dodawać go do potraw, lub kąpieli, w zależności od tego, w jakiej formie go kupimy.

Bluszcz kurdybanek to niezwykła roślina, która nie tylko dodaje uroku ogrodom, ale także przynosi szereg korzyści dla zdrowia.

Zapraszamy do zakupów