SPOSOBY NA BÓLE GŁOWY WG ŚW. HILDEGARDY Z BINGEN

Bóle głowy to jedno z najczęściej pojawiających się schorzeń, które może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Mogą być one związane, czy to z migrenami, czy po prostu z przemęczeniem itp. Nie zawsze jednak tradycyjne leki, dostępne w aptece są na nie skuteczne. Zdarza się bowiem, że nawet spożycie kilku tabletek nie przynosi nam ulgi. W związku z powyższym, dzisiaj przedstawiamy skuteczne sposoby na bóle głowy wg św. Hildegardy z Bingen.

Ból głowy bólowi nierówny …

Św. Hildegarda z Bingen była średniowieczną benedyktynką, mistyczką i lekarką, która zajmowała się różnymi aspektami medycyny naturalnej. Jej prace obejmują szeroki zakres tematów, w tym leczenie bólu głowy. Przede wszystkim zwracała ona uwagę na to, że ból głowy może mieć różną przyczynę, a co za tym idzie, jego leczenie jest nieco inne, w każdym z tych przypadków:

  • Gorączka wywołana chorobą wirusową, przeziębienie, infekcje.
  • Migrenowy ból głowy.
  • Błędy dietetyczne.
  • Wypadek.
  • Niewłaściwy tryb życia.

Jak podkreślała św. Hildegarda z Bingen wszystkie rodzaje bóli głowy może zaleczyć, stosując odpowiednio dobrane środki lecznicze. Wyjątek stanowi jedynie guz mózgu. Gdy pojawi się ból głowy, w pierwszym przypadku należy rozpocząć od zmiany diety. Św. Hildegarda zalecała unikanie niektórych pokarmów, które mogą go wywoływać, takich jak owoce cytrusowe, czekolada, ostre przyprawy, czerwone mięso i alkohol. Zalecała ona dietę bezmięsną i małosolną.

Rodzaje bóli głowy a sposoby ich leczenia

Migrena

Według Hildegardy z Bingen migrena ma swoje źródło w czarnej żółci i wszystkich złych sokach, które znajdują się w człowieku. Trudno go usunąć, aczkolwiek i na to są sposoby, w tym m.in.:

  • Upust krwi.
  • Stawianie baniek.
  • Kuracja miodem gruszkowo – ziołowym.
  • Ciasto chlebowe ze sproszkowanym aloesem.
  • Naszyjnik ze szmaragdów.

Na szczególną uwagę zasługuje kuracja miodem gruszkowo – ziołowym, której szczegółowy opis znajdziecie w książce: „Wiedza lecznicza św. Hildegardy z Bingen od A do Z”.

Bóle głowy przy stwardnieniu naczyń mózgu, chorobie Alzheimera

Na ten rodzaj bóli głowy św. Hildegarda z Bingen zalecała codzienne spożywania 3-5 ugotowanych lub smażonych kasztanów jadalnych. Zimą z kolei należało je obrać ze skórki, a następnie rozgnieść widelcem i jeść jak warzywa.

Nerwobóle, zapalenie zatok

W przypadku zapalenia zatok przynosowych św. Hildegarda z Binen zalecała stosowanie maści fiołkowej, którą możecie przygotować samodzielnie lub też kupić gotowy krem fiołkowy.

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa jest znana ze swoich właściwości uspokajających i łagodzących ból. Według św. Hildegardy picie herbaty z mięty pieprzowej może pomóc w złagodzeniu bólu głowy. Możemy również przygotować ją samodzielnie, zaparzając łyżeczkę suszonej mięty pieprzowej w filiżance wrzącej wody przez kilka minut. Następnie wystarczy odcedzić herbatę i wypić ją powoli, ciesząc się korzystnym działaniem mięty na układ nerwowy.

Okłady z rozgrzanego wina

Ta nietypowa metoda zalecana przez św. Hildegardę polega na przyłożeniu ciepłego, ale nie gorącego, kompresu nasączonego rozgrzanym winem do skroni. Ciepło i właściwości relaksujące wina mogą pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni głowy i złagodzeniu bólu. Należy pamiętać, aby kompres był odpowiednio ciepły, ale niezbyt gorący, aby uniknąć oparzeń skóry.

Ogrzewanie czoła

Innym zalecanym przez św. Hildegardę sposobem na złagodzenie bólu głowy jest przyłożenie ciepłego kompresu lub ciepłego owijania na czoło. Ciepło pomaga rozluźnić napięte mięśnie i łagodzić napięcie.

Ból głowy jest powszechną dolegliwością, która może znacznie uprzykrzyć nam codzienne życie. Dla każdego, kto poszukuje skutecznych i naturalnych sposobów na walkę z nim zalecamy stosowanie się do zaleceń św. Hildegardy z Bingen.