ZŁOTE REGUŁY ŚWIĘTEJ HILDEGARDY
Św. Hildegarda z Bingen uznawana jest za jedną z największych i najpopularniejszych kobiet średniowiecza. Mówi się o niej, że była uzdrowicielką, wizjonerką  i znawczynią medycyny naturalnej, która dzięki swojej mądrości i umiejętności obserwacji otaczającego ją świata potrafiła z niepozornych ziół stworzyć niesamowite kompozycje o niezwykłych właściwościach zdrowotnych. Tak właśnie powstały znane i praktykowane do dzisiaj złote reguły świętej Hildegardy.
Święta Hildegarda z Birgen wiedziała, że istnieje ścisły związek pomiędzy odpowiednim sposobem odżywiania, a zdrowiem i to, co spożywamy staje się tak naprawdę naszym lekarstwem, dlatego tak ważnym czynnikiem jest  zastosowanie prawidłowej diety, która poprawi komfort życia. Jedną z takich diet była dieta orkiszowa, która do dnia dzisiejszego zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników.

Źródłem zdrowia jest przestrzeganie sześciu złotych zasad:

  1. właściwe odżywianie to podstawa zdrowia,
  2. aby być zdrowym, należy czerpać energię życiową z czterech żywiołów świata,
  3. przestrzegać równowagi między ruchem i spokojem, pracą i odpoczynkiem,
  4. odnaleźć naturalny rytm snu i czuwania,
  5. praktykować sztukę wydalania substancji powodujących choroby, czyli regularnie oczyszczać swój organizm,
  6. podtrzymywać uzdrawiające siły duchowe poprzez pełnienie cnót chrześcijańskich.

Ziarno orkiszu - najzdrowsze ze zbóż

 Zdaniem św. Hildegardy z Bingen orkisz jest kluczowym składnikiem diety i powinien być spożywany w najróżniejszych formach, gdyż jak mawiała św. Hildegarda jest "  ....najzdrowszym ze zbóż, działa rozgrzewająco i natłuszczająco, jest wysokowartościowy i łagodniejszy niż wszystkie pozostałe ziarna zbóż. Kto spożywa orkisz, ten buduje silne mięśnie........"
Ziarno orkiszu zawiera wszystkie wartościowe składniki, które człowiek potrzebuje dla zdrowia. Zawiera wysokowartościowe białka, węglowodany złożone, składniki mineralne, witaminy i mikroelementy.
Warto wiedzieć, że orkisz w obecnych czasach jest najczystszym i najzdrowszym ze zbóż, ponieważ jego uprawa odbywa się bez użycia środków chemicznych takich jak nawozy azotowe, pestycydy. Osłonka ziarenka orkiszu jest tak twarda, że chroni orkisz przed negatywnym wpływem powietrza, przed kwaśnym deszczem. Można uznać, że orkisz jest jednym z najczystszych artykułów spożywczych, co w znacznym stopniu  odróżnia do od tradycyjnej pszenicy, dlatego jeżeli zależy nam na długim zdrowiu warto pamiętać, że dieta orkiszowa to źródło zdrowia i energii na wiele długich lat.