KIM BYŁA ŚWIĘTA HILDEGARDA?
HILDEGARDA i jej wiedza zostały zapomniane przez ludzkość na setki lat, pamięć o niej powróciła dopiero dzięki zaangażowaniu i mozolnej pracy doktora Gottfrieda Hertzka, który analizując jej zapiski, dostrzegł ich nieocenioną wartość. Przekonany o konieczności szerzenia wiedzy, wyszkolił wielu uczniów, którzy podobnie jak on przekazują medyczną wiedzę Hildegardy na całym świecie.

Św. Hildegarda z Birgen i jej życie


Hildegarda urodziła się 16 września 1098 roku w Rupersberg niedaleko Bingen. Była dziesiątym dzieckiem Hildeberta i Mechthyldy von Bermersheim. Hildegarda już jako trzyletnie dziecko posiadała nadprzyrodzone zdolności wizjonerskie, o których nikomu nie powiedziała. Rodzice wywodzący się z średniozamożnej szlachty frankońskiej zgodnie z panującą tradycją dziesięciny, powierzyli ośmioletnią córkę Bogu. Hildegarda trafiła pod opiekę przeoryszy konwentu benedyktynek w Disbodenbergu, mądrej i szlachetnej Jutty, która zadbała o skrupulatne wykształcenie małej Hildegardy. Jutta wprowadziła swoją podopieczną w życie zakonne, nauczyła czytać, pisać, śpiewać psalmy i stała się dla Hildegardy przyjaciółką. Dzięki swej inteligancji i subtelnej umiejętności wykorzystywania zdobytej wiedzy zyskała rozgłos i uznanie. Po śmierci Jutty Hildegarda jednogłośnie została wybrana na przełożoną klasztoru. Jako przeorysza wielokrotnie miała wizje, podczas których komunikowała się z Bogiem, ale przez skromność i nieśmiałość nie ujawniła tego faktu. W 1141 roku podczas jednej ze swoich wizji ujrzała światło w którym objawił się Bóg. Nakazał Hildegardzie spisać swoje wizje. Zadanie to przeraziło Hildegardę, gdyż uważała się za niegodną powierzonego zadania. Zachęcana do pisania przez swojego nauczyciela i spowiednika Volmara, ciągle stawiała opór. Hildegarda podupadała na zdrowiu, w końcu uległa namowom i jej stan zdrowia polepszył się. W tym czasie zaczęło powstawać jej znakomite dzieło SCIVIAS, którego pisanie zajęło jej 10 lat. W tym samym czasie do klasztoru wstąpiła Ryszarda von Stade i obie kobiety połączyła długoletnia i szczera przyjaźń. Wizje Hildegardy przyniosły jej nie tylko radość, ale również zazdrość. Klasztor przybierał coraz większe rozmiary, owiana sławą Hildegarda przyciągnęła do klasztoru mnóstwo kobiet, które chciały zostać mniszkami. Hildegarda podjęła decyzję o przeniesieniu go do oddalonego o 30 km Rupertsbergu, co wprawdzie spotkało się z ogólnym sprzeciwem mnichów i mimo początkowych kłopotów, decyzja ta okazała się trafna. W tym czasie spod jej pióra powstały „Physika” –Przyrodoznawstwo i „Causae et curie”- Przyczyny i leczenie. W 1164 roku przeorysza stworzyła drugi klasztor w Eibingen.

Hildegarda umarła 17 września 1179 roku. W momencie jej śmierci na ciemnym niebie pojawił się jasny krzyż. Zjawisko to mimo wczesnej pory widzieli ludzie, uznając za cud.Hildegarda żyła w czasach, w których kobiety nie cieszyły się zbyt wielkim poważaniem i szacunkiem. Jednak była na jak na owe czasy wyjątkiem, bowiem jej zdanie ceniono, a dla wielu była autentycznym narzędziem w rękach Boga. Wśród wiernych stała się obiektem admiracji, a z czasem – kultu. Historie o jej nadprzyrodzonych zdolnościach przenikały poza klasztorne mury i krążyły po średniowiecznej Europie. U szczytu popularności Hildegarda została okrzyknięta "Sybillą znad Renu". Dla wielu jej głos był głosem, który niósł wieści wprost od Boga. Hildegarda była wspaniałą i utalentowana kobietą. Trudno opisać jej zasługi, gdyż mogła poszczycić się wieloma. Była Poetką, kompozytorką, wizjonerką, nie obca była jej medycyna naturalna i ziołolecznictwo, zasłynęła jako jedyna kobieta z pisania rozpraw teologicznych.


Książki św. Hildegardy z Birgen i współczesne publikacje, które warto zgłębić.


- „Program zdrowia św. Hildegardy z Bingen – Dawne lekarstwa na współczesne choroby”
    Dr Wighard Strehlow
- „Wiedza lecznicza św. Hildegardy z Bingen od A do Z – Jak być zdrowym od stóp do głów”
    Dr Wighard Strehlow
- „Z apteki świętej Hildegardy z Bingen” Paul Ferris
- „Święta Hildegarda z Bingen – Medycyna na każdy dzień” Dr Wighard Strehlow
- „Książka kucharska św. Hildegarda” Dr Wighard Strehlow
- „Die ernährungstherapie der Hildegard von Bingen – Rezepte, Kuren, Diäten” Dr Wighard Strehlow
- „Große Hildegard – Apotheke” Dr Gottfried Hertzke, Dr Wighard Strehlow