Jeżeli dokuczają nam problemy z żołądkiem i dwunastnicą warto sięgnąć po lukrecję. Ta powszechnie występująca w Europie i Azji bylina doceniana była już w starożytności. Jakie właściwości zdrowotne ma lukrecja i dlaczego warto po nią sięgać? Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania.
Co to jest lukrecja?
Lukrecja jest substancją, która jest 50 razy słodsza od cukru? Jest to glycyrrhizin, który występuje w korzeniu lukrecji. Lukrecja jest królem słodkiego smaku, ponieważ nadaje cudownie słodki aromat. Oprócz intensywnej słodyczy lukrecja ma również nutę anyżu.
W dawnych czasach lukrecja była cenna i tylko zamożni mogli sobie na nią pozwolić. Aby podbić kobietę, zakochani mężczyźni zgniatali lukrecję i dawali ją swoim bliskim, aby zrobić wrażenie.
Lukrecja znana również jako hiszpańska lukrecja, to wieloletnia roślina występująca w basenie Morza Śródziemnego i Azji Zachodniej. Gatunki lukrecji od 20 do 30 obejmują lukrecję rosyjską i chińską. Prawdziwa lukrecja o wysokości do 2 metrów, podobnie jak groszek, należy do rodziny roślin strączkowych, która z kolei jest przypisana kwiatom motyla. Żółty, drzewny korzeń rośliny stosuje się w medycynie.
Jak wygląda lukrecja?
Owalne liście rośliny leczniczej pokryte są lepkimi włosami gruczołowymi. Kwiaty lukrecji są blado liliowe, niebieskawe lub fioletowe od czerwca do lipca. Kwiaty mają pięć płatków. Z nich rozwijają się rośliny strączkowe o długości około 2 centymetrów, w których znajdują się nasiona.
Substancje zawarte w lukrecji. Właściwości zdrowotne lukrecji
Składniki o działaniu leczniczym w lukrecji obejmują saponiny triterpenowe, takie jak glycyrrhizin. Ponadto w roślinie leczniczej znajdują się flawonoidy (takie jak likirytyna), kumaryny i śluz.
Lukrecja działanie
Lukrecjana kaszel i przeziębienie
Lukrecja wykazuje szereg właściwości zdrowotnych. Lecznicze skutki lukrecji wykazuje w przypadku przeziębienia, kaszlu, zapaleniu oskrzeli. Ekstraktem z korzenia lukrecji lub herbaty z lukrecji może rozluźnić zablokowany śluz i ułatwić odkrztuszanie, dzięki czemu objawy przeziębienia można złagodzić i szybciej ustąpić.
Ze względu na swoje właściwości przeciwwirusowe korzeń lukrecji przyczynia się do łagodzenia przeziębienia, ale także grypy lub infekcji grypopodobnej wywołanej przez wirusy. Naukowcy odkryli, że zawartość lukrecji hamuje wzrost niektórych wirusów (takich jak niektóre wirusy grypy) i organizm szybciej radzi sobie z infekcją. Ponadto lukrecja rzadko ma jakiekolwiek skutki uboczne w porównaniu z lekami chemicznymi. Aby osiągnąć sukces leczniczy w przypadku grypy, należy przyjmować preparaty z lukrecji (takie jak kapsułki), które zawierają wyższą dawkę składników aktywnych.
Pamiętajmy, że zioła wspomagają i wszelkie dolegliwości należy skonsultować z lekarzem.
Lukrecja na problemy żołądkowo-jelitowe: zapalenie żołądka, wrzody i zgagę
Wyciąg z korzenia lukrecji może także szybko unieszkodliwić bakterie, szczególnie jeśli chodzi o bakterię Helicobacter, czynnik wywołujący wrzody żołądka. Ze wzlędu na swoje właściwości przeciwbakteryjne preparaty z korzeniami lukrecji mogą hamować rozwój bakterii i zapobiegać zagnieżdżeniu się bakterii w błonach śluzowej żołądka. W ten sposób lukrecja przyczyniają się do gojenia się ran i warto sięgnąć po ten preparat.
Może być również stosowany jako dobrze tolerowany domowy lek na zapalenie żołądka i łagodną niestrawność, taką jak zgaga, wzdęcia. Lukrecja ma właściwości przeciwzapalne, które są pomocne w przypadku podrażnionego żołądka lub jelit. D
Lukrecja na menopauzę: depresję, uderzenia gorąca, zaburzenia snu
Uważa się, że estrogenopodobne substancje roślinne w korzeniu lukrecji pomagają zaradzić niedoborowi estrogenu i związanym z nim objawom, które często występują podczas menopauzy. W zaburzeniach hormonalnych substancje te mogą kompensować zarówno niedobór estrogenu, jak i nadmiar estrogenu.
W tradycyjnej medycynie chińskiej korzeń lukrecji od dawna jest domowym lekarstwem na zrównoważenie hormonów i zwalczanie objawów menopauzy. W Chinach, gdzie wiele kobiet przyjmuje fitoestrogeny, prawdopodobnie z tego powodu znacznie mniej kobiet cierpi na typowe objawy menopauzy, takie jak depresja, zaburzenia snu lub uderzenia gorąca, a także rozwija się mniej nowotworów w starszym wieku, gdzie nierównowaga hormonalna może prowadzić do nowotworów (raka piersi).
Lukrecja zapobiega brzydkiemu zapachowi z ust
Wstępne badania wykazały, że korzeń lukrecji można również stosować w celu zapobiegania próchnicy zębów i zapaleniu przyzębia ze względu na jego właściwości przeciwbakteryjne. Wykazano, że ekstrakt z korzenia lukrecji w paście do zębów lub płynie do płukania jamy ustnej może pomóc w zmniejszeniu próchnicy zębów i bakterii przyzębia. W krajach pochodzenia korzeń lukrecji tradycyjnie żuł się i stosował jako zamiennik szczoteczki do zębów. Według kanadyjskich badań chiński korzeń lukrecji może hamować rozwój bakterii, które mogą powodować nieświeży oddech.
Inne działanie lukrecji
Inne zastosowania lukrecji: alergie, opryszczka, reumatyzm
W medycynie ludowej w wielu krajach, takich jak Chiny lub Japonia, istnieje wiele innych obszarów zastosowania lukrecji roślin leczniczych. Należą do nich:
Alergie
Niskie ciśnienie krwi
Opryszczka
Zapalenie wątroby
Reumatoidalne zapalenie stawów
Choroba Crohna
Jak stosować lukrecję?
Możesz kupić korzeń lukrecji w postaci całych paluszków, pokrojonych, obranych lub niełuskanych do przygotowania herbaty lub do żucia. Alternatywnie, lukrecja w proszku i kapsułki, a także ekstrakt są dostępne w gotowych do użycia preparatach, takich jak tabletki, drażetki, nalewki, syropy na kaszel, syropy lub ekstrakty wodne. Produkty z lukrecji można kupić w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością, drogeriach lub w Internecie.
Ponadto korzeń lukrecji można znaleźć w wielu gotowych mieszankach herbat, takich jak herbata lub w herbatach trawiennych, na przykład w połączeniu z koprem włoskim, kminkiem i anyżem. Herbatę z lukrecji wolno pić nawet dzieciom w wieku od 4 miesięcy i dzieciom w odpowiednio niższej dawce.
Herbata z lukrecji
Zrób sobie herbatę z korzenia lukrecji przeciw zapaleniu oskrzeli lub przeziębieniu
Włóż 1 łyżeczkę drobno posiekanych, suszonych korzeni do filiżanki. Zalej 150 ml wrzącej wody i zaparz przez 15 minut. Następnie odcedź i wypij małymi łykami. Możesz wziąć od 1 do 3 filiżanek herbaty z lukrecji dziennie. Traktuj to jako kurację wspomagająca leczenie farmakologiczne.
Lukrecja na zęby
Stosowanie płynu do płukania jamy ustnej w chorobach przyzębia i próchnicy
Aby samodzielnie przygotować płyn do płukania ust, możesz zrobić mocną herbatę z korzeni lukrecji lub rozcieńczyć nalewkę z korzenia lukrecji wodą. Użyj tego rozwiązania, aby przepłukać usta kilka razy dziennie, nie połykając go, aby zwalczyć próchnicę i bakterie przyzębia.
Lukrecjaw kuchni
Wykorzystanie lukrecji w kuchni
Oprócz stosowania jako preparat zdrowtny, lukrecja może służyć jako substytut cukru w kuchni do słodzenia szerokiej gamy deserów, takich jak kompoty owocowe. Lukrecja służy również do produkcji likierów. W Chinach lukrecja służy do przygotowania bulionu, który służy jako podstawa do różnych potraw. Nie jest to zbyt częste, ale można również przyprawiać potrawy mięsne, które powinny uzyskać słodką nutę z korzeniem lukrecji.
Nalewka z lukrecji
W przypadku nalewki z korzenia lukrecji włóż 50 gramów pokrojonych korzeni lukrecji do zakręcanego słoika. Napełnij słoik 200 ml 40 procent alkoholu, aż wszystkie części korzenia zostaną przykryte i pozwól nalewce macerować się przez 3 tygodnie. Potrząsaj nalewką raz dziennie. Następnie odcedź części rośliny i umieść nalewkę w ciemnej butelce.
Korzeń lukrecji do żucia
Możesz także żuć drobno posiekany korzeń lukrecji. Powinno to złagodzić problemy żołądkowe, a także apetyt lub kac alkoholowy. Żując chińską lukrecją, możesz przeciwdziałać nieświeżemu oddechowi.
Ważne na temat lukrecji
Kobiety w ciąży i karmiące piersią i powinny powstrzymać się od produktów z lukrecji.
Przy dłuższym przyjmowaniu i wyższej dawce korzenia lukrecji mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak arytmia serca, osłabienie mięśni, wysokie ciśnienie krwi i zatrzymywanie wody. Dlatego należy przestrzegać prawidłowego czasu trwania i dawki. Wystąpienia alergii nie można wykluczyć, ale jest to bardzo rzadkie.
Osoby z cukrzycą, nadciśnieniem, chorobami sercowo-naczyniowymi, niedoborem potasu, chorobami wątroby (takimi jak marskość wątroby lub zapalenie wątroby) lub chorobami nerek (takimi jak niewydolność nerek) nie powinny przyjmować suplementów z lukrecji. Interakcje z lukrecją mogą również wystąpić podczas przyjmowania leków Dlatego przed użyciem korzenia lukrecji zapytaj lekarza, czy lukrecja jest zgodna z przyjmowanymi lekami.