RUMIANEK - WARTO MIEĆ GO ZAWSZE POD RĘKĄ

Rumianek jest rośliną leczniczą i każdemu doskonale znaną. Piękne, białe kwiatki z żółtym oczkiem kojarzą się ze słonecznym latem, łąką i beztroskim dzieciństwem. Jest stosowany w typowych dolegliwościach kobiecych. Rumianek, który należy do rodziny stokrotek, jest jedną z najczęściej używanych roślin leczniczych w Europie. Co warto wiedzieć o awokado?

Jak wygląda rumianek i gdzie go znaleźć?

Występuje tu dziko, a także w Azji, Ameryce Północnej i Australii, gdzie można go znaleźć głównie na krawędziach pól i ścieżek, na polach i ugorach.

Roczna roślina o wysokości do 50 centymetrów z pierzastymi liśćmi pochodzi pierwotnie z południowej i wschodniej Europy. Kwiaty rumianku, które wydzielają swój charakterystyczny zapach od maja do września, silnie przypominają stokrotki. Składają się z białych kwiatów języka i żółtych kwiatów rurkowych. W przeciwieństwie do innych gatunków rumianku, takich jak rumianek rzymski, który jest nieco mniejszy, prawdziwy rumianek ma wydrążone kwiatowe dno i pachnie wyjątkowo intensywnie.

Substancje aktywne w rumianku

Niezbędnymi składnikami rumianku są olejek eteryczny, który zawiera a-bisabolol, azulen, chamazulen i matricyn, a także gorzkie substancje, śluz i garbniki. Siarka, flawonoidy, takie jak apigenina i kwercetyna, znajdują się również w tradycyjnej roślinie leczniczej. Zawiera również prozdrowotne substancje kwas oleanolowy i kwas salicylowy, a także aromatyczną kumarynę.

Rumianek działanie

Rumianek jako roślina lecznicza dla kobiet - na ból menstruacyjny, problemy z karmieniem piersią i dla uspokojenia niemowląt.

 W starożytnym Rzymie uzdrowiciele stosowali przeciwskurczowe właściwości rumianku, aby złagodzić ból menstruacyjny u kobiet. Uspokajające działanie herbaty rumiankowej może być stosowane przez matki, gdy dzieci nie mogą usnąć. Rumianek powinien również łagodzić ból podczas ząbkowania.

Rumianek na niestrawności i stanach zapalnych

Rumianek to klasyk, jeśli chodzi o leczenie problemów trawiennych. Ich składniki stymulują produkcję soku żołądkowego, który stymuluje trawienie. W medycynie ludowej rumianek stosuje się w leczeniu niestrawności, takiej jak biegunka, wzdęcia i choroby lokomocyjne. Mówi się nawet, że roślina lecznicza zapobiega nieświeżemu oddechowi.

Rumianek może również łagodzić podrażniony żołądek i łagodzić ból brzucha lub zgagę. Ze względu na przeciwskurczowe i przeciwzapalne właściwości olejku eterycznego roślina lecznicza może łagodzić objawy kolki jelitowej i stanów zapalnych w przewodzie pokarmowym, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna, zespół jelita drażliwego lub zapalenie żołądka (zapalenie błony śluzowej żołądka). Medycyna naturalna wykorzystuje rumianek jako lek na choroby zapalne poza układem trawiennym. Należą do nich:

    Zapalenie pęcherza
    Dna moczanowa
    Reumatyzm
    Ból nerwów
    Ból kulszowy
    Alergie (katar sienny)
    Astma

Rumianek na infekcje dróg oddechowych, takich jak grypa lub przeziębienie

Ze względu na przeciwzapalne działanie rumianku jest on tradycyjnie stosowany w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak grypa, przeziębienie, katar, kaszel, zapalenie zatok, ból gardła lub zapalenie migdałków. W infekcjach bakteryjnych składniki roślin leczniczych zwalczają bakterie, zatrzymując ich namnażanie. Na przykład rumianek może być stosowany w leczeniu wrzodów jamy ustnej lub chorób dziąseł.

Rumianek goi problemy skórne

Tradycyjne zastosowanie rumianku w medycynie naturalnej to także problemy skórne. Niezależnie od tego, czy dotyczy ran, otarć, ukąszeń owadów czy oparzeń (takich jak oparzenia słoneczne): rumianek pomaga poprawić gojenie się ran, a tym samym przyczynia się do lepszej karnacji. Egzema, choroby grzybicze skóry, swędzące miejsca lub wrzody mogą ustąpić. Rumianek jest również stosowany w leczeniu uszkodzeń skóry spowodowanych promieniowaniem.

Rumianek ma wiele zastosowań, dlatego warto mieć go w domowej apteczce.