KASZTANY JADALNE

KASZTANY JADALNE

      „Kasztanowiec jest drzewem bardzo ciepłym i z powodu swojego ciepła posiada wielką siłę życiową [virtus = cnota], albowiem symbolizuje discretio [właściwą miarę, środek, firmament] oraz wszystko, co w nim jest, zatem również jego owoc korzystnie            zwalcza każdą słabość, która tkwi w człowieku.”

                                                                                                                                                ~ Św. Hildegarda z Bingen

 

Kasztany jadalne należą, według medycyny św. Hildegardy, do produktów, które są w stu procentach przyswajalne przez organizm. Zawierają pierwiastki takie jak cynk, żelazo, magnez, potas i wapń oraz wysokowartościowe węglowodany, które wspomagają system nerwowy. Chronią przed chorobą Alzheimera i Parkinsona. W owocach kasztanowca znajdują się witaminy A, E, B 1, B2 i C. Dostarczają one organizmowi również cenne garbniki i bioflawonoidy. Ponadto kasztany nie zawierają glutenu, dlatego mąka kasztanowa doskonale nadaje się dla chorych na celiakię. Dodatkowo kasztany znalazły swoje zastosowanie w diecie nowotworowej, ponieważ wzmacniają organizm dodając energii.

 

Znajdują szerokie zastosowanie w kuchni. Są zdrowe w każdej postaci; surowe, gotowane i smażone. Nadają się do faszerowania mięs. Można z nich przygotować pyszne ciasto lub deser. Nadają się jako słodki dodatek do kaszek. W postaci dżemiku są chętnie jedzone przez dzieci.

 

Przepis na konfiturę kasztanową:

- 200 g kasztanów

- cukier

- woda

- wanilia

 

Wrzucić kasztany do gotującej wody, gotować tak długo, aż będą miękkie. W drugim garnku należy przygotować syrop z wody, wanilii i cukru. Syrop gotować, aż zgęstnieje. Gdy kasztany zmiękną, a syrop stanie się gęsty, należy wrzucić kasztany do syropu i gotować całość około 10 minut. Następnie pasteryzować około 30 minut.

 

Smacznego!