ZADBAJ O SWÓJ ŻOŁĄDEK
   Problemy układu pokarmowego coraz częściej dokuczają większości z nas. Jedną z ważniejszych przyczyn jest nieprawidłowa dieta. Zbyt mało uwagi poświęcamy temu, co i jak spożywamy. Często goszczą na naszych stołach potrawy tłuste, które wzmagają wydzielanie złych soków. Jemy dużo surowych warzyw i owoców, które długo zalegają w jelitach, a następnie gniją. Błona śluzowa żołądka nie jest tylko niszczona przez złe nawyki żywieniowe, również złe przeżuwanie pokarmu, zepsute potrawy, nikotyna, kawa, zbyt zimne lub zbyt gorące potrawy, zbyt duża ilość leków. Wszystko to negatywnie wpływa i obciąża żołądek. W dużej mierze sami możemy zadbać o nasze zdrowie, gdyż nasz pokarm jest naszym lekarstwem.


   Hildegarda nieoceniona w swojej wiedzy leczniczej poleca kilka „ kuracji żołądka”

Mieszanka ze sproszkowanym korzeniem lukrecji
Mieszanka to połączenie sproszkowanego korzenia lukrecji i sproszkowanego korzenia paproci. Jest skutecznym środkiem w przypadku dolegliwości żołądkowo- jelitowych, wrzodów żołądka, zapalenia żołądka, chorób trzustki. Mieszanka oczyści żołądek, rozgrzeje i wzmocni.
Przygotowanie: Do porannego habermusu należy dodać łyżkę mąki kasztanowej, lub 4-5 ugotowanych i rozduszonych kasztanów jadalnych i jedną łyżeczkę mieszanki. Tak przygotowany habermus należy jeść rano przez 2-4 tyg, a bóle żołądka miną,
Zamiast habermusu można użyć trzy łyżki mąki orkiszowej. Mąkę dodać do ugotowanych i rozgniecionych wcześniej kasztanów jadalnych, a następnie dodać jedną łyżeczkę mieszanki.

Mięta polej
jest skuteczna w dolegliwościach gastrycznych. Może być spożywana w postaci surowej lub suszonej w proszku. Idealnie pasuje do potraw rybnych, sosów i warzyw.