PRZYPRAWA DO NAPOJU Z JĘZYCZNIKA

PRZYPRAWA DO NAPOJU Z JĘZYCZNIKA

      Napój z języcznika jest uniwersalnym środkiem wspomagającym wszystkie organy wewnętrzne i dba o poprawną gospodarkę hormonalną. Idealnie byłoby, gdyby kuracja winem  poprzedzona była kuracją oczyszczająca z miodu gruszkowego z wszewłogą górską.
   Zioła zawarte w napoju wzmacniają wątrobę, płuca i trzustkę. Ponadto oczyszczają organizm ze szkodliwych soków, nadmiaru śluzu i produktów przemiany materii dbając o prawidłowy stan organizmu. Kuracja powinna trwać około 6 tygodni. W pierwszym tygodniu kuracji należy pić napój trzy razy dziennie po posiłku. Od drugiego do szóstego tygodnia dwa razy dziennie przed i po posiłku. Zalecana kuracja to około sześć litrów.
Jest to intensywna hildegardiańska kuracja.
   Liście ziela języcznika - zawieraj stymulujące układ odpornościowy polisacharydy, garbniki i bioflawonoidy, które usuwają wolne rodniki.
   Długi pieprz – polepsza ukrwienie, pomaga przywrócić prawidłową gospodarkę hormonalną. Ponadto wzmacnia słabe organy takie jak wątroba, płuca i pomaga w procesach trawiennych.
   Cynamon- przede wszystkim ma działanie rozgrzewające. Cynamon pobudza apetyt, poprawia pracę trzustki, dzięki czemu dochodzi do aktywacji insuliny, co może być korzystne dla cukrzyków. Olejek zawarty w cynamonie zapobiegają wzrostowi bakterii i grzybów.
   Napój można przygotować samemu: ziele języcznika należy zagotować w 4 litrach wina, dodać miód, zagotować ponownie. Dodać długi pieprz i cynamon i zagotowac po raz kolejny. Na koniec należy przecedzić przez sito i napój gotowy.
  Mieszanka ziół wystarczą na przygotowanie czterech litrów wina. Do przygotowania jednego litra wina dodaje się około 150 g miodu, w tym przypadku należy proporcję zwiększyć razy cztery czyli do przygotowania czterech litrów napoju powinno użyć się około 600gr miodu.
materiał zródłowy "Das Gesundheitsprogramm" dr W. Strehlow