SKÓRA NASZ PŁASZCZ OCHRONNY

W ostatnich latach obserwuje się wzrost chorób skóry. Charakterystyczne objawy to  czerwone, swędzące płaty skóry, na które cierpi około 20% ludności krajów rozwiniętych. Zmiany zachodzące na skórze naukowcy łączą z alergią lub atopowym zapaleniem skóry pojawiającym się  równocześnie z innymi reakcjami alergicznymi.
Alergeny pokarmowe  są odpowiedzialne za stany zapalne skóry. Niestety żadne testy nie dają stu procentowej gwarancji, dlatego lekarze sugerują,  by wykluczyć z diety najbardziej prawdopodobne alergeny ( mleko, tradycyjna pszenica, owoce cytrusowe, jajka, orzechy, czekoladę) i obserwować, czy następuje poprawa. Wyeliminowane produkty należy następnie wprowadzać pojedynczo.
Przyczyną problemów skórnych mogą być alergeny znajdujące się w powietrzu ( pyłki, pleśń, roztocza)
Bakterie i drożdże nasilają również alergie skórne.

W odpowiedzi na liczne pytania dotyczące alergii pokarmowych, sięgnęłam po kilka kuracji św. Hildegardy

Kluczem do  zachowania zdrowia  jest uzdrawiająca kuchnia św. Hildegardy i jej urozmaicona dieta obfitująca w orkisz, warzywa i owoce.
Więcej na temat orkiszu w zakładce " Kuchnia św. Hildegardy"

Kilka hildegardowych kuracji

* Kuracja w dolegliwościach skórnych to wino z babką płesznik. Wino z babką przyśpiesza procesy trawienne, pochłania z jelit toksyny i alergeny, likwiduje świąd.
3 łyżeczki babki płesznik
1 l czerwonego wina

Przygotowanie

Nasiona i wino gotować około 10 minut i przecedzić. Napełnić butelkę płynem. Dorośli powinni zażywać trzy razy dziennie 1 kieliszek przed jedzeniem. Dzieci jedną łyżeczką od herbaty.
Z rozgotowanych nasion babki płesznik można również przygotować kompres np. na rozdrapane rany


* Kolejnym środkiem, który może przynieś ulgę w chorobach skóry (np. atopowe zapalenie skóry, popękana skóra, zaburzenia w czasie gojenia się ran) jest kompres z siemienia lnianego.
3 łyżki nasion gotować w 1 litrze wody przez 3 minuty, odcedzić, płynny odwar przecedzić przez czystą tkaninę. Nasączoną ciepłą tkaninę przyłożyć na ranę na około godzinę. Kurację powtórzyć po wyschnięciu.


* Kuracja ziarnami maku,  2- 3 łyżeczki dodać codziennie do posiłków. Jeść z musem jabłkowym, musli, lub posypać kanapkę. Ziarenka maku uspakajają podrażnioną drapaniem skórę i przyśpieszają proces gojenia.


* Stosowanie przyprawy jaką jest  bertram jest niezawodne. Należy przed umyciem zębów przeżuć szczyptę bertramu, przepłukać jamę ustną i najlepiej po 10 minutach umyć zęby.
Bertram ma działanie odtruwające. Należy go dodawać do potrwa, nie należy go jednak zbyt długo gotować wraz z potrawą, można jeść go na „ surowo”


* Przy alergii na biało i sery skuteczne jest przyprawianie potraw kminem rzymskim. Dzięki stosowaniu kminu znika nadwrażliwość na białko.


* Macierzanka to zioło, którego nie powinno zabraknąć przy żadnej kuracji skórnej. Sprawdziła się przede wszystkim przy wysypkach. Należy dodać 1-3 szczypty macierzanki do potrawy i ważne, by potrawę gotować wraz z nią. Macierzanka ma zbawienne działanie dla skóry. Przyśpiesza gojenie się ran. By wzmocnić kurację, można również stosować krem macierzankowy bądź fiołkowy. Naturalne zioła znajdujące się w kremie na bazie tłuszczu koziego również wspierają proces gojenia.


* Krem z kwiatów lilii to naturalna kompozycja kwiatów i ziół, działająca odżywczo na podrażniona skórę.


* Krem Virita Balm skuteczny na podrażnioną i wysuszoną skórę.


* U osób z dolegliwościami skórnymi obserwuje się zachwianą gospodarkę kwasów tłuszczowych Omega 3.


Materiał źródłowy - " Hildegard fur Kinder" Brigitte Pregenzer