MĄKA ORKISZOWA LEPSZA OD PSZENNEJ

Mąka to produkt uniwersalny, który dodaje się do większości produktów spożywczych. Sklepowe półki wręcz uginają się pod jej ciężarem. Niejednokrotnie w supermarketach całe alejki przeznaczone są wyłącznie na mąkę, której jest wiele rodzajów: mąka orkiszowa, pszenna, żytnia, razowa, mąką bezglutenowe itp. Czy mąka orkiszowa jest lepsza od pszennej?

Dietetycy od lat apelują, aby zrezygnować ze spożywania zwykłej mąki. Mąka pszenna jest mniej wartościowa, Nie zawiera zbyt dużo białka, składników mineralnych, witamin i błonnika. Mąka orkiszowa, żytnia lub razowa może okazać się idealnym, pełnowartościowym zamiennikiem. Dostarczają one bowiem organizmowi wielu cennych składników odżywczych.

Mąka pszenna

Mąka pszenna jest najtańsza. Dostępna w każdym sklepie, dlatego może po nią sięgnąć każdy. Dlaczego!!
W latach 60-tych FAO opracowało program rozwoju rolnictwa mający na celu
zlikwidowania zjawiska głodu na świecie. Zadanie to wykonane zostało przy współudziale agronoma o nazwisku Borlaug. Temu człowiekowi zawdzięczamy nowoczesną hybrydową pszenicę, którą postanowiono nakarmić ludzkość.Program polegał na opracowania nowych krzyżówek pszenicy, bardziej plennych i łatwiejszych do uprawy z użyciem nowoczesnych środków chemicznych. Powstała pszenica o krótszej łodydze, lecz za to większej ilości ziarniaków na każdej z nich. Za swoje zasługi w Borlaug otrzymał Nagrodę Nobla.

Dzięki dużej zawartości glutenu wypieki z mąki pszennej ładnie wyglądają, są pulchne i sprężyste. Pamiętajmy jednak, że jej głównym składnikiem jest skrobia, co powoduje, że produkty z mąki pszennej po prostu tuczą.

Dlaczego mąka orkiszowa jest lepsza od pszennej?

Mąka orkiszowa ma znacznie wiele zalet od pszennej m.in.:
  • Posiada mocniejszą łuskę, dzięki czemu jest bardziej odporna na choroby i szkodniki.
  • Jest wartościowszym zbożem z uwagi na wysoką koncentrację składników odżywczych.
  • Jest mniej kaloryczna, a także ma mniejszą zawartość węglowodanów
  • Ma większą zawartość białka wysokowartościowego
  • Zawiera więcej witaminy PP ( B3) Beta – karotenu i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach ( A, E, D) witamin z grupy B, cynku, miedzi, żelaza, selenu, fosforu w porównaniu do pszenicy.
  • Orkisz zawiera 45 minerałów i mikroelementów, które są niezbędne do budowy kości, ścięgien i stawów, utrzymania odpowiedniej gospodarki elektrolitowej i przesyłanie impulsów nerwowych.
  • Ma bogatszy smak i aromat.
  • Najważniejszym plusem jest fakt, że orkisz niedobrze znosi metody sztucznego nawożenia, rośnie gorzej i staję się wiotki Nie znosi chemii, w odróżnieniu do pszenicy.
  • Żadne ze znanych zbóż, nawet żyto nie dorównuje jakością i działaniem orkiszowi. Można go spożywać bez obaw. Nawet u małych dzieci nie wyrządza szkód jak pszenica, która uczula.

Dlaczego warto zrezygnować z mąki pszennej?
Niestety współczesna pszenica, mimo, że smakuje wybornie, wygląda smakowicie i pachnie, to jednak jest to zupełnie inny produkt niż za czasów naszych dziadków na skutek licznych zmian biochemicznych. Nie jest to pszenica naszych przodków. Została poddana procesom genetycznym , hybrydyzacji ( krzyżowanie, czyli kojarzenie płciowe dwóch genetycznie różnych organizmów i intogresji ( krzyżowanie międzygatunkowe z jednym z jego rodziców) W ten sposób człowiek stworzył doskonała zboże, odporne na działanie środowiska, obfitujące w plony, niestety okrojone w witaminy i minerały.

Do udokumentowanych negatywnych działań współczesnej pszenicy należą m.in:

* pobudzenie apetytu
* podwyższony poziom cukru we krwi
* stany zapalne różnych narządów
* negatywny wpływ na układ kostny
* aktywacja nieprawidłowych reakcji immunologicznych

Choroby wynikające z nadmiernego spożywania pszenicy to

* celiakia - coraz większa liczba naszej populacji ma problem z glutenem pochodzącym od tradycyjnej pszenicy.
Liczba chorych w ostatnich 30 latach wzrosła trzykrotnie.

* cukrzyca
* zawały serca

Mąka orkiszowa może być stosowana praktycznie do wszystkich produktów. Można jej używać do naleśników, ciast, pierogów oraz makaronów, czyli wszystkich popularnych w kuchni potraw, a do tego… jest lepsza dla diabetyków, ponieważ stabilizuje poziom cukru we krwi.