Nierafinowany cukier trzcinowy to zdrowa alternatywa dla białego cukru. Powstały z trzciny cukrowej idealnie nadaje się jako składnik potraw kuchni azjatyckiej, indyjskiej, meksykańskiej i angielskiej. Wykorzystywany jest także do słodzenia kawy i herbaty ponieważ podkreśla smak i aromat napojów. Dlatego warto sięgać po nierafinowany cukier trzcinowy?

Cukier trzcinowy cieszy się w Polsce coraz większa popularnością. Nic dziwnego ,skoro stanowi doskonałą alternatywę dla jego białego odpowiednika. Tzw. „Biała śmierć” niejako odchodzi w zapomnienie na rzecz produktów wysokiej jakości. Mniej szkodliwych i korzystnie działających na nasz organizm.

Właściwości cukru trzcinowego

Nierafinowany cukier trzcinowy znany był już w czasach starożytnych, jako produkt słodzący i „trzcina, która daje miód bez pszczół”. Co istotne, produktowi temu przypisywano również w tym okresie wiele właściwości zdrowotnych. Cukier trzcinowy miał koić ból, działać przeciwbólowo, wykrztuśnie. Leczono nim także rany oraz oparzenia.

Nierafinowany cukier trzcinowy powszechnie uznawany jest za zdrowy, ponieważ trzcina cukrowa, z której jest produkowany zawiera sporą ilość żelaza, wapnia, fosforu, manganu, cynku a także innych niezbędnych pierwiastków śladowych. Jego rafinacja pozbawia ten produkt wielu cennych substancji, w tym części witamin, dlatego też wybierajmy wyłącznie nierafinowany cukier trzcinowy.

Cukier trzcinowy wartości odżywcze

  • ·         395 kcal/ 100g

  • ·         0 g tłuszczy,

  • ·         0 mg cholesterolu,

  • ·         3 mg sodu,

  • ·         0 g błonnika,

  • ·         99 g węglowodanów,

  • ·         0 g białka.

W sklepie można znaleźć wiele zamienników cukru trzcinowego, którym daleko do oryginału. Również producenci białego cukru dodają do niego wiele substancji sprawiając, że nabiera on brązowego odcienia i tym samym sprzedają pod nazwą: cukier brązowy. Nie dajmy się jednak nabrać i dokładnie czytajmy wszelkie etykiety.