KASZTANY JADALNE- CZY WARTO JE SPOŻYWAĆ?

Kasztanowiec był głównym pokarmem ludności wiejskiej w górzystych regionach południowej Europy od średniowiecza aż do końca XIX wieku. Ich zastosowanie jako remedium może sięgać do długiej tradycji. Kiedy Karol Wielki zaczął promować uprawę cennych kasztanów, drzewa te były używane już od ponad 1000 lat. Dlaczego warto spożywać kasztany jadalne i na stałe włączyć je do diety?
Kilka słów o kasztanach ........

Kasztany jadalne właściwości

Pamięć komórkowa ludzi kształtuje się w pierwszych miesiącach życia. Wszystko, co człowiek spożywa  jest magazynowane energetycznie. To pokazuje, jak ważne jest wprowadzanie dobrych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat. Spożywanie jak najmniej przetworzonego pożywienia to gwarancja zdrowia.

Dobrym pożywieniem, które pozytywnie programuje organizm jest słodki kasztan. Magazynuje w sobie ciepło i słońce. Odpowiednio wchłonięty ogrzewa ciało, zapewnia energię i siłę. Hildegard von Bingen chwalił już te właściwości 1000 lat temu.

Kuracje kasztanami jadalnymi są stosowane w chorobach układu oddechowego, zaburzenia krążenia, biegunkach, bólach gardła, dolegliwościach żołądkowych

 

Kasztany jadalne przepisy:

Przepis nr 1:

Mleko kasztanowe

2 czubate łyżki mąki kasztanowej miesza się w niewielkiej ilości wody do uzyskania gładkości. Dodaje się trochę soku (np. z 2 organicznych mandarynek lub innych organicznych owoców). Mieszankę kasztanów i soków uzupełnia się do około 0,25 l dobrej wody i ponownie miesza. W przypadku niemowląt napój należy ostrożnie ogrzać do 37 ° C. Podawać małymi łyżeczkami. To zdrowsze niż gotowe kaszki:)

*****************************************************************************************


Przepis nr 2.

Mleko kasztanowo-migdałowe

Do przepisu numer 1 można dodać 1-2 łyżki drobnego masła migdałowego. Jest to szczególnie ważne, jeśli ma zostać zwiększony udział dobrego tłuszczu. Niemowlęta i małe dzieci potrzebują m.in. dla rozwoju mózgu i nerwów wiele dobrych tłuszczów.

 *****************************************************************************************

Przepis nr 3.

Mleko kasztanowe z wanilią

Przygotowanie takie jak przepis nr 1. Dla urozmaicenia smaku, dodać do napoju trochę prawdziwej wanilii, kardamonu lub cynamonu.

 *****************************************************************************************

Przepis nr 4.

Budyń kasztanowy

Ten przepis jest szczególnie ważny, gdyż stanowi zdrowe i pożywne śniadanie. Ogrzewa, dlatego nadaje się na chłodne dni lub zimę. Wymieszaj jedną łyżkę mąki kasztanowej z niewielką ilością wody, aż powstanie gładka masa. Delikatnie podgrzej mieszaninę i dodaj odrobinę mleka kokosowego. Można dodać trochę agaru, wówczas budyń szybciej się stęgnie. W tym samym czasie pokrój jabłko i zetrzyj na tarce lub przygotuj z niego mus i dodaj do budyniu. Gotowy budyń kasztanowy stanowi pożywne śniadanie.

 ******************************************************************************************

Przepis nr 5.

Mąka kasztanowa do mięs

Dwa owoce kiwi, dwa banany , trzy pomarańcza ( sok) połączyć z łyżką miodu i z trzema łyżkami mąki kasztanowej. Przygotowanym maceratem natrzyj mięso i odłóż na kilka godzin do lodówki.
******************************************************************************************