ZIOŁA ŚWIĘTEJ HILDEGARDY Z BINGEN

Zdrowotna moc ziół znana była już w średniowieczu. Specjalnie wyselekcjonowane mieszanki przypraw wspomagają bowiem nie tylko przyswajanie witamin z pożywienia, ale też zapobiegają ich niedoborom. Warto więc wykorzystywać sprawdzone receptury dla zdrowia i ciała, a na szczególną uwagę zasługują tytułowe zioła św. Hildegardy z Bingen.

Św Hildegarda z Bingen urodziła się w 1098 roku i od najmłodszych lat była uważną obserwatorką natury i ludzi. Bazując na greckiej filozofii czterech żywiołów interesowała się wpływem i wzajemnymi oddziaływaniami, a także próbowała określić ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty tych badań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Wyselekcjonowała przyprawy ziołowe, o uniwersalnym zastosowaniu, bogatym aromacie i korzystnych właściwościach zdrowotnych. Dlatego warto poznać zioła siostry Hildegardy i wykorzystać je w codziennej diecie.

Zioła Hildegardy z Bingen

Św. Hildegarda z Bingen podkreślała, że kuracje ziołowe pomagają regulować naturalne procesy życiowe, a dieta orkiszowa zapobiega rozwojowi chorób autoimmunologicznych, które szerzą się niczym plaga. Które przyprawy ziołowe są najzdrowsze? Św. Hildegarda wyróżniła m.in.: bertram, galgant, koper włoski, miętę polej, miętę nadwodną, hyzop, kmin rzymski, kolendrę, koperek, krwawnik, lubczyk, macierzankę, majeranek, melisę, miętę, pieprz, pietruszkę oraz pokrzywę.

Poznaj zbawienną moc niektórych ziół:

Galgant – to przyprawa uniwersalna o ostrym smaku i aromacie, która skutecznie chroni przed załamaniem pracy układu krążenia, chorobą lokomocyjną, w stanach wyczerpania i ogólnego osłabienia organizmu. Galgant regularnie dodawany do potraw zapobiega bólom i osłabieniu serca. Przeciwdziała również zawrotom głowy, jest zalecany przy chorobach serca.

Bertram – wzmacnia i chroni system nerwowy przed toksynami i substancjami trującymi, ,odpowiada za przyswajanie witamin i wartościowych substancji z pożywienia oraz zapobiega ich niedoborom i zakłóceniom wzrostu. Obojętnie, czy spożywa się go w stanie suchym czy w potrawach, jest pożyteczny i dobry dla wszystkich – „wypędza” z człowieka chorobę i zapobiega zachorowaniom.

Koper włoski to środek uniwersalny, który wspomaga trawienie, usuwa przykry zapach ciała, a także zapobiega wzdęciom, zgadze, nadkwasocie, a także przynosi ulgę po błędach dietetycznych. Jest także zalecany dla dzieci. Łagodzi bowiem kolkę. Koper włoski likwiduje skurcze, usuwa śluz i oczyszcza jelita z uciążliwych gazów.

Sivesan - mieszanka ziołowa (z koprem włoskim, kardamonem, galgantem, oraz zielem jastrzębca) Należy do uniwersalnych środków medycyny świętej Hildegardy. Mieszanka przyczynia się do poprawy przemiany materii, jest doskonałym środkiem poprawiającym trawienie. Wzmacnia serce i układ krążenia. Według św. Hildegardy jest to wspaniały środek na stabilizację stanu zdrowia.

Herbata z kopru włoskiego i rumianku – przepis

  • 1 łyżeczka kopru włoskiego i rumianku,
  • 2/3 szklanki wody,
  • płaska łyżeczka cukru ( opcjonalnie)

Sposób przygotowania:

Wymieszaj zioła i wsyp do kubeczka, który następnie zalej wrzątkiem i pozostaw na 15 min. pod przykryciem. Następnie przecedź napar, osłodź i zagotuj.