POST W/G ŚWIĘTEJ HILDEGARDY Z BINGEN

Post wg św. Hildegardy ma służyć leczeniu zarówno duszy jak i ciała. Ścisłe przestrzeganie zaleceń mniszki pozwala uwolnić organizm od trucizn i złogów jedzenia, jednocześnie oczyszczając i uwalniając od niepotrzebnych obciążeń duszę.

Post św. Hildegardy ma służyć regeneracji organizmu, ponieważ odciążone ciało uwalnia jednocześnie duszę. Pozwala się odprężyć, rozluźnić napięte mięśnie i ciało. Działa jak naturalny środek terapeutyczny, ponieważ myśli, uczucia a także emocje stają się tym samym klarowniejsze. Post św. Hildegardy jest więc często określany mianem
„operacji bez noża”.

Dieta św. Hildegardy nie oznacza niejedzenia, ale odpowiedni dobór produktów, które skutecznie przyczyniają się do oczyszczenia organizmu. Dieta orkiszowa jest uzupełnieniem postu, o którym pisała mniszka.

Post św. Hildegardy nie dla wszystkichZdaniem św. Hildegardy z Birgen odpowiednio skomponowana dieta może być lekarstwem na większość dolegliwości. Jednocześnie ostrzega przed „nierozumnymi postami”, których nie powinny praktykować osoby m.in. z:   
  • ·        nerwicą
  • ·        chorobami psychicznymi
  • ·       ostrymi infekcjami
  • ·        wyniszczeniem organizmu spowodowanym chorobą nowotworową
  • ·        gruźlicą

Istotą postu jest oczyszczenie organizmu, który ma przywrócić sprawność życiową. Rozpoczyna się go od tzw. postu redukcyjnego, którego nie należy mylić z głodówką. Jego celem jest przełączenie metabolizmu Jeśli post będzie przeprowadzony prawidłowo w znacznym stopniu polepszymy jakość swojego życia i zdrowia.

Post św. Hildegardy pomaga nie tylko oczyścić organizm ze złogów toksyn, które powstały na skutek złego żywienia, ale również pomaga przezwyciężyć blokujące człowieka słabości i zamienić je w odpowiadające im, uzdrawiające siły duchowe. Jego sensem jest więc duchowe nawrócenie człowieka.

Medycyna św. Hildegardy zakłada trzy formy postu:

  • ·        najlżejszą – dietę orkiszowo-owocowo–warzywną
  • ·        średnią – dietę orkiszową redukującą
  • ·        post ścisły