ŚWIĘTA HILDEGARDA Z BINGEN LECZENIE CHORÓB
Współcześni ludzie cierpią na wiele schorzeń, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Depresja, lęki, bezsenność czy nerwica – to choroby współczesnego świata. Święta Hildegarda z Birgen mówiła o tym, że choroba pojawia się w człowieku w momencie, kiedy na skutek nieumiarkowania, braku wewnętrznej równowagi, człowiek rozmija się z rytmem życia i popada w chorobę. Aby człowiek mógł odzyskać zdrowie, powinien odnaleźć przyczynę swojego schorzenia i cierpienia. Powinien skonfrontować się z frustracjami, obciążeniami, pokusami, przeciwnościami. Istotnym czynnikiem jest, by człowiek miał radosne wnętrze, a rozpocznie się proces zdrowienia. Przestrzegając zaleceń św. Hildegardy z Birgen a także stosując dietę orkiszową możemy odzyskać zdrowie i równowagę ciała i ducha.

Leczenie chorób wg św. Hildegardy z Bigren  

Jednym z kluczowych pojęć koncepcji św. Hildegardy z Bingen jest Discretio – inaczej zdrowy umiar dotyczący jedzenia i picia, pracy i wypoczynku, snu i czuwania. W charakterystycznym dla św. Hildegardy ujmowania świata Discretio jest matką wszystkich cnót. Zdrowy umiar pozytywnie oddziałuje na nasze zdrowie i samopoczucie. Ciężko jest w obecnych czasach zachować „ zdrowy umiar”. Nie uświadamiamy sobie duchowych potrzeb, natomiast usunięcie blokad, podjęcie walki z własnymi słabościami, z którymi jesteśmy konfrontowani w trakcie naszego życia, daje nam duchowe uzdrowienie.
Według Hildegardy z Bingen nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że człowiek jest z natury doskonałą jednością oraz pięknem formy i treści, powstałym dzięki połączeniu czynnika niebiańskiego i ziemskiego. Każdy człowiek natomiast powinien pracować nad swoich zdrowiem i ten, który to uczyni, zostanie uleczony i zachowa dobre zdrowie. Sztuka leczenia św. Hildegardy polega na przywróceniu utraconej harmonii duchowej, która utracona jest niestety odpowiedzialna za wiele chorób.

Dieta orkiszowa św. Hildegardy z Birgen

Święta Hildegarda z Bingen " we wszystkich stworzeniach- zwierzętach, ptakach, rybach, ziołach,drzewach tkwią siły lecznicze" z których człowiek powinien czerpach właściwości uzdrawiające.
Istotna czynnikiem zdaniem mniszki jest odpowiedni sposób odżywiania, która ma odżywić ciało i duszę. Dzięki urozmaiconej diecie możliwe jest w prosty sposób sposób osiągnąć sprawność i witalność. Podstawią hildegardowej diety jest orkisz (tzw. dieta orkiszowa), owoce i warzywa z małymi wyjątkami, oraz niewielka ilość mięsa i nabiału i duża ilość przypraw. Święta Hildegarda nie klasyfikowała i nie skupiała się na produktach pod względem witamin, tylko pod względem ich wartości leczniczych dla człowieka zdrowego i chorego.
Ważnym aspektem jest również post, którego celem jest oczyścić organizm ze złogów, odtrucie z nagromadzonych toksyn, zalegającego brudu, które utrudniają prawidłowe funkcjonowanie. Podczas każdej kuracji postnej powinien towarzyszyć wypoczynek, spokój, i wyciszenie. To gwarantuje prawidłowe oczyszczenie na płaszczyźnie fizycznej i duchowej.