MĄKA ORKISZOWA RODZAJE

Dieta oparta na mące orkiszowej sprzyja dobrej przemianie materii. Mąka orkiszowa jest nie tylko zdrowa, ale i pożywna, dlatego warto włączyć ją do jadłospisu. Dodając ją do spożywanych produktów, ciast, naleśników, biszkoptów zapewniamy sobie zdrowie i piękny wygląd. By móc w pełni cieszyć się urokami mąki orkiszowej warto zgłębić wiedzę na temat różnorodnych typów mąki orkiszowej.

Mąka orkiszowa i jej rodzaje

Mąka orkiszowa to przede wszystkim mąka chlebowa, mąka do ciast, ciasteczek, makaronów, biszkoptów. Można jej używać samodzielnie, ale warto mieszać różne typy. WAŻNE: Nie mieszamy mąki orkiszowej z innymi rodzajami mąk np. pszenną. To profanacja orkiszu. Mąka orkiszowa jest źródłem energii, więc jedząc produkty z niej wykonane dłużej pozostajemy syci.

Co warto wiedzieć o mące orkiszowej. Nie została poddana modyfikacji genetycznej, jak również nie zawiera sztucznych dodatków.

Orkisz jest jednym z najmniej wymagających zbóż. Jest odporny na warunki atmosferyczne i może być uprawiany również na ubogich kamienistych glebach beż użycia środków ochronny roślin. W sklepie możemy nabyć różne rodzaje mąki orkiszowej, w różnych typach:

W zależności od tego, jak drobno zmielone i jak dobrze oczyszczone zostało ziarno orkiszu, uzyskamy różne typy mąki.

Mąka orkiszowa pełnoziarnista – mąka orkiszowa chlebowa o ciemnym zabarwieniu. Powstaje w procesie mielenia całych ziaren, dlatego charakteryzuje się wysoką zawartością błonnika. Ten typ mąki zawiera dużą ilość substancji oleistych. Jest doskonała do wypieków pełnoziarnistego pieczywa. Warto mieszać ją z mąka orkiszową o niższym numerze np. 630 lub 405, wówczas pieczywo jest delikatniejsze.

Typ 1050 – mąka orkiszowa o jasno – brązowym kolorze. Mąka jest delikatnie przesiana i zawiera mniej błonnika, dlatego nie jest tak ciemna jak mąka pełnoziarnista. Pieczywo z tej mąki jest zdecydowanie delikatniejsze w swojej konsystencji i walorach smakowych.

Typ 650mąka orkiszowa o lekko kremowym kolorze, idealna do ciast, ciasteczek, naleśników i bułeczek. Im niższy numer mąki, tym lepsza i delikatniejsza jest ona do wypieków. Bułeczki, kluseczki są bardzo sprężyste i pulchne. Warto pamiętać jednak, że niższy numer, to mniej wartości odżywczych.

Typ 405 – mąka orkiszowa o białym kolorze, o konsystencji pudru. Jest bardzo delikatna . Ten typ mąki jest idealny do wypieku biszkoptu.

Mąka orkiszowa typ 1050, 630 i 405 nadaje się do pieczenia i gotowania. Im niższa liczba, tym więcej składników włóknistych oddzielonych od ziarna orkiszu.

Mąka orkiszowa w szczególności rekomendowana jest osobom zmęczonym, wyczerpanym, w celu wzmocnienia i poprawienia odporności organizmu. W zależności od tego jaki jest jej typ, różni się przeznaczeniem. Ciemna mąka orkiszowa idealnie nadaje się do pieczenia chleba lub bułek, zaś jasna lepiej sprawdzi się przy wypiekach słodkich ciast.