CHLEB ORKISZOWY ZDROWSZY OD PSZENNEGO

W tradycyjnej kuchni polskiej na co dzień jadano zawsze mąkę żytnią i mąkę pszenną. Dzięki rozwojowi technologicznemu udał się wydłużyć przydatność mąki do spożycia, niestety tym samym pozbawiając ziarna składników odżywczych, a więc otrąb( błonnika), oraz bogatych w witaminy i mikroelementy zarodniki. W wyniku licznych badań stwierdzono i udowodniona, że taka przetworzona przemysłowo mąką nie wykazuje żadnych składników odżywczych dla naszego zdrowia. Co gorsze może powodować dolegliwości.

Mąka orkiszowa jest wprawdzie odmianą pszenicy, nie poddana została modyfikacjom genetycznym, a sztuczne nawozy mają w jej przypadku odwrotny skutek- nie rośnie. Jej uprawa nie wymaga użycia preparatów ochrony roślin.
Chleb orkiszowy przewyższa pszenny pod wieloma względami, w szczególności jeżeli chodzi o jego skład i właściwości prozdrowotne. Ten drugi powstaje bowiem z mąki pszennej, a ta z pszenicy, która aby zwiększyć plon często jest zanieczyszczona pestycydami i chemikaliami – zawiera też dużą ilość glutenu, który jest słabo tolerowany przez niektórych alergików.

Ziarno orkiszu to zdrowa alternatywa dla pszenicy, ponieważ nie jest poddawane działaniu pestycydów. Mogą go spożywać osoby uczulone na gluten, i co istotne nie mają oni objawów alergii. Często tolerują go nawet osoby chore na celiakię.

Osoby ze zdrowym układem pokarmowym powinny spożywać przede wszystkim pieczywo pełnoziarniste. Jest ono ciężkostrawne m.in. ze względu na wysoką zawartość błonnika. Chleb orkiszowy jest lżejszy dla układu pokarmowego niż np. chleb żytni, a w smaku przypomina pszenny.

Chleb orkiszowy powstaje z mąki orkiszowej a ta z ziarna orkiszu, o którego zdrowotnych właściwościach pisała już w XII wieku św. Hildegarda z Birgen. Zwykła ona mawiać: jest najlepszym ze wszystkich zbóż. Ogrzewa, odżywia, wzmacnia i jest łagodniejszy od innych ziaren. Daje człowiekowi mocne mięśnie i zdrową krew, szczęśliwy umysł i pogodną duszę, wspomaga ukrwienie, działa natłuszczająco i łagodniej, niż wszystkie inne ziarna zbóż. Orkisz pozwala rosnąć mięśniom, troszczy się o prawidłowe wytwarzanie krwi oraz o dobre samopoczucie.- współczesne badania tylko potwierdzają słowa średniowiecznej mniszki.

Tak więc wybierajmy chleb orkiszowy dla zdrowia, bądź upieczmy go samemu.

http://swiat-orkiszu.pl/pieczywo-orkiszowe/313-chleb-orkiszowy-na-zakwasie-bez-drozdzy-500g.html