PSZENICA ORKISZOWA WŁAŚCIWOŚCI

Dieta orkiszowa znana jest ze swoich właściwości prozdrowotnych. Jej głównym składnikiem jest ziarno orkiszu, które korzystnie wpływa na wszystkie schorzenia układu pokarmowego. Jest to zdrowa alternatywa dla tradycyjnej pszenicy.

Czy orkisz to pszenica?

Ziarno orkiszu, a dokładanie pszenica orkisz (Triticum Spelt) uprawiana była powszechnie od Bliskiego Wschodu, poprzez Rzym aż po Germanię. Tamtejsze ludy cenili sobie to wysokowartościowe zboże, które dawało zdrowie, sprawność fizyczną, siłę a nawet inteligencję. Obecnie jest coraz bardziej popularne i pojawia się w coraz większej ilości produktów spożywczych, tym bardziej, że ma niewielkie wymagania glebowe. Ziarno orkiszu to gatunek zboża, który należy do rodziny wiechlinowatych.

Pszenica orkiszowa właściwości

Orkisz nie tylko wzmacnia odporność, usuwa organizm z toksyn, a także ma dobry wpływ na krew. Dodatkowo pomaga przy zmęczeniu i spadku energii. Badania nad nim były prowadzone w XX wieku w Niemczech przez doktora medycyny Gottfielda Hertza i neuroterapeutę Wigharda Strehlowa z Konstancji. Trwały one aż 35 lat, niemniej jednak wykazały, że orkisz zawiera substancje, które są naturalnym antybiotykiem, podobnym do tego co występuje w ślinie, krwi i mleku kobiecym. Dodatkowo wspomaga leczenie chorób nowotworowych oraz zapobiega przed ich występowaniem.

Co istotne, orkisz zawiera lekkostrawne białko, błonnik pokarmowy, węglowodany a także lepiej przyswajalny gluten. Ta stara odmiana pszenicy, przez wielu niedoceniana jest bogata w kwasy nienasycone a także witaminy A,D,E i te z grupy B oraz cynk, miedź, selen, fosfor, wapno i magnez.

  • 100 gram orkiszu dostarcza ok.:

  • 338 kcal,

  • 70g węglowodanów,

  • 2,43g tłuszczu,

  • 14,6g białka

  • 10,7g błonnika pokarmowego.

Oprócz tego orkisz wspiera organizm osób z kłopotami metabolicznymi i zaparciami. Wszelkie produkty orkiszowe sprzyjają więc dobremu trawieniu i utrzymują żołądek i jelita w zdrowiu.