KAWA ORKISZOWA ZALETY

Wielu ludzi nie wyobraża sobie dnia bez małej czarnej kawy. Istnieje jednak wiele jej zamienników, które mają korzystniejszy wpływ na zdrowie. Takim wartościowym substytutem może być kawa orkiszowa, o której zaletach można rozprawiać bez końca. Tym bardziej, że jej smak jest bardzo zbliżony do tradycyjnej ziarnistej małej czarnej.

Już w XII wieku Hildegarda z Bingen, mniszka i uzdrowicielka, pisała, o zaletach spożywania orkiszu, mawiała m.in.: „orkisz jest najlepszym ziarnem zbożowym, działa rozgrzewająco i natłuszczająco i jest wartościowszy i łagodniejszy niż inne ziarna (...) Prowadzi do dobrej krwi, daje rozluźniony charakter i cnotę zadowolenia”. W swoich publikacjach wymieniła aż 17 zalet tego zboża, nic więc dziwnego, że warto go spożywać również pod postacią kawy.

Zalety kawy orkiszowej

Kawa orkiszowa oprócz swoich właściwości odżywczych ma działanie delikatnie przeczyszczające i oczyszczające. Jednocześnie odpowiada za poprawienie przemiany materii i trawienie. Przygotowując ją w celach leczniczych, należy pamiętać, że nie powinna ona zawierać domieszek innych ziaren oraz zbóż. Unikajmy również naczyń aluminiowych, tych wykonanych z tworzyw sztucznych i z uszkodzonym teflonem lub emalią. Kawy orkiszowej nie należy także podgrzewać w kuchence mikrofalowej, ponieważ traci swoje zdrowotne właściwości.

Kawa z przyprawami

Kawa orkiszowa może być podawana zarówno na ciepło, jak i zimno. W lecie można dodać do niej również kilka kostek lodu. Ci, którzy preferują nieco słodszy posmak mogą do kawy dodać mleka, miodu lub cukru, a także przyprawy takie jak: cynamon, imbir, wanilia, kardamon czy anyż. Kawa orkiszowa jest więc również idealnym dodatkiem do lodów i ciast.