PŁATKI ORKISZOWE WŁAŚCIWOŚCI

Płatki śniadaniowe są produktem, który najczęściej spożywamy na śniadanie. Gotowe mieszanki, z czekoladą, egzotyczne, owocowe to szybka przekąska, która zapewni zdrowy start na cały poranek. Wybierajmy jednak najlepsze, ponieważ niektóre z nich zawierają nawet tyle cukru, co porządny deser.

Płatki śniadaniowe – które wybrać?

Na rynku dostępne są płatki śniadaniowe skomponowane z różnych rodzajów zbóż. Różnią się nie tylko składem, ale również i smakiem, stąd też każdy wybiera te, które mu najbardziej odpowiadają. Wartość odżywcza płatków także jest inna. Które wybrać? Dzisiaj w szczególności rekomendujemy płatki orkiszowe, idealnie na jesienno zimowe poranki. Zanim jednak poznamy ich główne właściwości zapamiętajmy:

  • Płatki owsiane idealnie obniżają cholesterol

  • Płatki żytnie świetnie sycą

  • Płatki jęczmienne to lek na niestrawność

  • Płatki kukurydziane obniżają ciśnienie

  • Płatki jaglane na piękną cerę

  • Płatki ryżowe dla dzieci

  • Płatki orkiszowe idealne na wzmocnienie.

Płatki orkiszowe wartości odżywcze

Płatki orkiszowe cieszą się popularnością wśród wszystkich, którzy dbają o dobrą kondycję własnego organizmu w okresie jesienno – zimowym. Lekko chrupiące są bardzo dobrze tolerowane przez organizm. Płatki orkiszowe dostępne są w różnych formach, płatki drobne, grube, średnie, płatki orkiszowe w formie musli z różnymi owocami. Ważne, żeby płatki nie zawierały białego cukru lub syropu glukozowo - fruktozowego. Półki sklepowe uginają się od takich "niezdrowych" produktów. Płatki orkiszowe w przeciwieństwie do pszenicy są dobrze tolerowane również przez osoby uczulone na gluten.

Płatki orkiszowe mają mocno orzechowy smak, dlatego lubią je również dzieci. Szczególnie dzieciom powinniśmy wpajać prawidłowe zasady odżywiania, a niestety często zapychamy nasze dzieci kolorowymi płatkami na mleku.....nic gorszego i bardziej niezdrowego....Płatki orkiszowe zawierają więcej białka, tłuszczu i błonnika niż większość odmian pszenicy, dzięki czemu wspierają przyswajanie pokarmów. Są także korzystne dla osób osłabionych.Z mlekiem lub jogurtem zapewnią nam siłę na cały poranek, a podane w formie ciepłej stanowią syty posiłek na kilka godzin.