CHLEB ORKISZOWY DLA KOGO?

Niestety obecnie bardzo ciężko jest kupić dobry chleb orkiszowy, większość zawiera domieszkę pszenicy i oczywiście drożdże. Chleb orkiszowy przygotowywany jest z częściowo ukwaszonej mąki żytniej, mąki orkiszowej oraz śruty orkiszowej. Jest to coraz popularniejsze pieczywo polecane osobom, które dbają o zdrowie i kondycję fizyczną, dla których zwrot: „zdrowe odżywianie” nie jest tylko i wyłącznie pustym sloganem.

Gdzie kupić chleb orkiszowy?

Chleb orkiszowy można obecnie nabyć w nielicznych piekarniach lub w sklepach ze zdrową żywnością. Coraz częściej pojawia się w małych regionalnych piekarniach, doceniają go bowiem klienci za swoje właściwości i wyjątkowy smak. Chleb orkiszowy można również upiec samemu, co wcale nie jest trudne. Wymaga jedynie zakupu odpowiedniej, dobrej jakości mąki orkiszowej, najlepiej z tych prastarych odmian, chęci i oczywiście czasu.

Dla kogo chleb orkiszowy?

Po chleb orkiszowy powinny sięgać osoby, które cierpią na dolegliwości skórne, dusznicę bolesną oraz zaburzenia przemiany wapnia, ale i nie tylko…. Sprawdzi się on również jako zamiennik białego pieczywa na diecie redukcyjnej masę ciała.

Chleb orkiszowy to cenne źródło białka, witaminy A,D,E, cynku, miedzi, selenu,żelaza oraz wapnia. Zawiera również sterole roślinne, które chronią organizm przed chorobami układu krążenia a także obniżają poziom złego cholesterolu. Co za tym idzie? Chleb orkiszowy wspomaga funkcjonowanie serca oraz układ odpornościowy. Dodatkowo dowiedziono, że regularne jego spożywanie ułatwia koncentrację, a więc jest on wskazany w szczególności osobom uczącym się oraz pracującym intelektualnie. Dostarcza także siły osobom niedożywionym i wyczerpanym.

W jednej kromce chleba orkiszowego jest wyłącznie 98 kcal, które aby spalić wystarczy jeździć 10 min na rowerze lub skakać przez ten czas na skakance. Jedzmy go więc na zdrowie, pamiętając, że pieczywo samo w sobie nie tuczy, ale jest niezbędnym składnikiem zbilansowanej diety.
Pieczywo orkiszowe i bułeczki dostępne są w naszym orkiszowym sklepiku
https://swiat-orkiszu.pl/97-piekarnia-orkiszowa