CO MOŻNA ZROBIĆ Z KASZTANÓW JADALNYCH?

Kasztany jadalne to przysmak wszystkich Paryżan. Nie dość, że przywołują na myśl Pola Elizejskie, eleganckie restauracyjki francuskie, to na dodatek są świetną przekąską nie tylko dla dorosłych, ale również i dzieci. Co więcej kasztany jadalne można wykorzystywać na szereg innych sposobów, łącząc przyjemne z pożytecznym.

Zastosowanie kasztanów

Jadalne kasztany to nie tylko przysmak francuzów. Jako dzieci, często bawiliśmy się nimi zarówno w przedszkolu jak i w szkole. Na jesień zbieraliśmy ich pełne reklamówki, a potem wspólnie z innymi przygotowywaliśmy z nich różne ludziki i zwierzęta.

Jadalne kasztany są też naturalnymi odpromiennikami. Doceniane są zarówno przez rewidentów, zielarzy a także kosmetologów. Wiele osób uważa, że trzymanie ich jest korzystne dla zdrowia ponieważ z łatwością pochłaniają szkodliwe dla człowieka promieniowania elektromagnetyczne. Owoce kasztanowca swoją zdolność neutralizacji zachowują do około miesiąca.

Co więcej, medycyna ludowa wykorzystuje kasztany jadalne do uszczelniania naczyń krwionośnych. Zmniejszają one obrzęki, działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Co można zrobić z kasztanów?

Jadalne kasztany były wykorzystywane również przez naszych Polskich pisarzy. Już nawet Adam Mickiewicz wykorzystywał je do produkcji leczniczej nalewki, wystarczyła:

  • 1 szklanka dojrzałych, drobno posiekanych kasztanów

  • 1/2 litra czystej wódki

Obydwa składniki należało dokładnie pomieszać i zamknąć szczelnie w słoiku na 14 dni. Następnie kasztany należało przecedzić, a otrzymanym sokiem można było pocierać obolałe stawy.

Prażone kasztany

Kasztany jadalne można oczywiście tradycyjnie uprażyć. Wystarczy je umyć, osuszyć oraz ponacinać skórkę z wypukłej strony, aby łatwiej się obierały. Następnie gotowe kasztany należy uprażyć na suchej patelni pod przykryciem przez około 10 minut.

Smacznego