CHLEB ORKISZOWY A ODCHUDZANIE

Lato zbliża się wielkimi krokami. Powoli da się zauważyć pierwsze jego przejawy. Robi się cieplej, a my zakładamy na siebie bardziej przewiewną i kolorową odzież. Co jednak w sytuacji, gdy przez zimę przybyło nam tu i ówdzie kilka zbędnych kilogramów? Możemy albo się tym nie przejmować, albo wprowadzić do codziennej diety produkty odchudzające i wspomagające odchudzanie.

Czy chleb odchudza?

Produkty pełnoziarniste w tym pieczywo to ważny element zdrowej i zbilansowanej diety. Na półkach sklepowych możemy znaleźć pieczywo pszenne, żytnie, chrupkie, chleb orkiszowy, wieloziarnisty i wiele innych. Każdy z nich ma inne właściwości odżywcze i właściwości. Jeżeli na wiosnę chcemy zrzucić parę kilo nie powinniśmy unikać pieczywa, ponieważ wpływa ono korzystnie zarówno na naszą kondycję psychiczną, jak i fizyczną. Najpopularniejsze odmiany pieczywa to:

- pieczywo ciemne – najzdrowsze, najbardziej sycące, chociaż ciężkostrawne,

- pieczywo chrupkie – niskokaloryczne, lecz zawierające spulchniacze,

- pieczywo jasne – zawierające najmniej składników odżywczych.

W związku z powyższym wydaje się zasadne spożywanie ciemnego pieczywa, które dostarczy nam najwięcej cennych właściwości odżywczych.

Chleb orkiszowy a odchudzanie?

Obecnie panuje moda na zdrowe odżywianie i poszukiwanie produktów, które nie tylko dostarczą nam cennych wartości odżywczych, ale przede wszystkim pomogą zrzucić parę zbędnych kilogramów. Najwięcej pustych kalorii jest w białym, nadmuchanym pieczywie z dodatkiem cukru. Czy chleb orkiszowy jest zdrowszy? Odpowiadając na to pytanie warto zauważyć, że jest on bogaty w błonnik pokarmowy, dzięki czemu po jego spożyciu jesteśmy dłużej syci niż po zjedzeniu pieczywa pszennego. Oznacza to, że jemy mniej, dlatego sprawdzi się on w diecie redukcyjnej.

Chleb orkiszowy jest też stosunkowo nisko kaloryczny. W 100 g jest 244 kalorie. Jedząc wyłącznie jedną kromkę dostarczamy do organizmu ok. 100 kcal i aby je spalić wystarczy przez ok. 10 min jeździć na rowerze, skakać na skakance bądź udać się na 19 minutowy spacer.                      

Z pewnością chleb orkiszowy jest zdrowszą wersją pieczywa. Wytwarza się go z czystej mąki orkiszowej lub z mąki orkiszowej pełnoziarnistej. Dodatkowo jest też źródłem białka, witaminy A, D i E, cynku, miedzi, selenu, oraz wapnia. Dodajmy więc chleb orkiszowy do naszej zbilansowanej diety. Chleb orkiszowy zmniejsza ryzyko zachorowania na przewlekłe nieżyty jelit, raka jelita grubego, zaburzenia krążenia i przemiany materii. Chleb orkiszowy pełnoziarnisty zawiera oczywiście więcej żelaza, magnezu niż pieczywo jasne orkiszowe. Pieczywo orkiszowe zawiera dużo witamin z grupy B. Współuczestniczy w budowaniu odporności, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się komórek, a także wspiera pracę układu nerwowego.