KASZA ORKISZOWA WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE

Z ziaren orkiszu wytwarza się wiele produktów, które mają wiele właściwości pro zdrowotnych. Jednym z takich produktów jest kasza orkiszowa, coraz powszechniej wykorzystywana w kuchni. Można ją obecnie kupić niemal w każdym sklepie, a mimo że jest droższa od pozostałych, nadal nie zniechęca wielu osób do jej kupowania. Jakie właściwości i zastosowanie ma kasza orkiszowa i dlaczego warto ją wykorzystywać w kuchni?

Kasza orkiszowa

Kasza orkiszowa posiada wiele właściwości zdrowotnych, a znana była już w czasach starożytnych. Uprawiano ją na terenie obecnego Iranu już 6 -5 tys. lat p.n.e. Jest to gatunek zboża, który należy do rodzin wiechlinowatych. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Jest łatwa w uprawie i nie wymaga nawożenia.

Właściwości kaszy orkiszowej

Kasza orkiszowa jest bardzo bogata w wiele składników odżywczych i mineralnych, dzięki czemu obecnie przeżywa swój renesans. Oddziałuje na cały organizm, odtruwając go i regenerując, dzięki czemu wspomaga pracę wielu układów. Kasza orkiszowa jest doskonałym źródłem białka, jest bogata w witaminy A,D,E,PP, oraz witaminy z grupy B. Dodatkowo zawiera takie pierwiastki jak: żelazo, cynk, fosfor, selen, magnez, miedź oraz wapń.

Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w kaszy orkiszowej chronią układ krwionośny przed miażdżycą. Zwiększa także odporność organizmu i działa pozytywnie na układ nerwowy.

Zastosowanie kaszy orkiszowej

Kasza orkiszowa jest kaloryczna. W 100 g jest aż 320 kcal, tak więc powinna znaleźć się w zbilansowanej diecie. Można ją wykorzystywać zarówno jako dodatek do sałatek, jak i zup. Z powodzeniem zastąpi ziemniaki do obiadu.

Kaszę orkiszową gotujemy przez 20 – 30 minut na niewielkim ogniu. Pamiętajmy, aby podczas gotowania nie mieszać zawartości garnka.