HILDEGARDOWE ŚNIADANIE - HABERMUS ORKISZOWY Z MALINAMI

Święta Hildegarda z Birgen zalecała, by dzień rozpocząć ciepłym i pożywnym posiłkiem złożonym z orkiszu, owoców, rodzynek, miodu i babki płesznik. Podstawą tego posiłku jest ziarno orkiszu w postaci habermusu, czyli drobno zmielonego ziarna lub płatków. Bardzo lubimy habermus orkiszowy.  Jest niesamowicie syty i energetyczny. Czasem dodaję do habermusu łyżkę mąki kasztanowej, bo ma dobroczynne działanie dla naszego żołądka.

Dlaczego warto włączyć ziarno orkiszu do codziennej diety?

Śniadanie to podstawowy i najważniejszy posiłek w ciągu całego dnia. Wiedziała o tym św. Hildegarda z Birgen, dlatego zalecała, by zawierał on ziarno orkiszu. Współczesne badania nad właściwościami orkiszu potwierdzają tylko jego zalety. Jest to produkt, który w swoim składzie zawiera witaminy i mikroelementy. Jest nie tylko pożywny, ale także zapewnia uczucie sytości na cały poranek, dlatego warto włączyć ziarno orkiszu do codziennej diety.

Hildegardowe śniadanie – przepis

Składniki


1,5 szklanki habermusu

2  szklanki wody

2 łyżki rodzynek

2 łyżki płatków z migdałów

1 jabłko

szczypta galgantu i bertramu

2 łyżki miodu

1 łyżeczka babki płesznik


Do garnka wlać 2 szklanki wody, wsypać habermus lub płatki orkiszowe. Następnie dodać miód, rodzynki, jabłko i całość gotować około 10 minut, aż habermus ( płatki) zmiękną. Dodać bertram, galgant.  Habermus przełożyć do miseczki, posypać płatkami migdałów, babką płesznik i sezonowymi owocami.

Smacznego:)