RECEPTURY ŚW. HILDEGARDY - Zupa orkiszowa

Mnisi przez stulecia utrzymywali swoje receptury w tajemnicy. Ich kuracje działały powoli, acz skutecznie. Św. Hildegarda, która była benedyktyńską mniszką i wizjonerką śledziła ludzkie dolegliwości we wszystkich częściach ciała. Zajmowała się odżywianiem i trawieniem, zmianami nastroju, zaburzeniami przemiany materii oraz zdrowym stylem życia. Receptury św. Hildegardy są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim zdrowe.

Receptury św. Hildegardy z Birgen i jej przepisy

ŚW. Hildegarda z Birgen uważała, że pomiędzy chorobami duszy a ciała nie ma istotnych różnic. I jedne i drugie można leczyć jedynie pod warunkiem zmiany postawy życiowej u pacjenta. W swoim dziele Physica omawiała m.in. wpływ na nasz organizm podstawowych produktów spożywczych. Na tej podstawie powstały receptury, które do dzisiaj są stosowane.

Wśród nich znajduje się przepis na zupę orkiszową i wiele innych opartych na tym uzdrawiającym ziarnie.

Zupa orkiszowa

Składniki:

  • 2 łyżki ziaren orkiszu lub kaszki orkiszowej,
  • łyżka rodzynek,
  • szczypta gałgantu,bertramu i cynamonu,
  • miód do smaku (szczególnie rekomendowany w okresie jesienno – zimowym),
  • 2 szklanki wody,
  • łyżeczka babki płesznik.

Jak przygotować zupę orkiszową?

Ziarna orkiszu (kaszkę orkiszową) zalewamy zimną wodą i następnie mieszając, doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy 5 minut, po czym dodajemy rodzynki i zostawiamy na ogniu przez kolejne 3 minuty. Talerz posypujemy bertramem, galgantem i cynamonem. Do gorącej zupy możemy dodać także miód.