CZY PŁATKI ORKISZOWE SĄ ZDROWE?

Płatki orkiszowe zawierają wiele minerałów oraz witamin. Często zwane są też naturalnym antybiotykiem, ponieważ posiadają rodanid, substancję która występuje również w kobiecym mleku, krwi i ślinie. A do tego są baaardzo smaczne.

Płatki orkiszowe – wartość energetyczna

Płatki orkiszowe są stosunkowo niskokaloryczne. W 100g mają tylko 330 kcal. Oprócz tego zawierają:

  • Tłuszcze: 2,7 g.

  • Białko: 10,8 g

  • Węglowodany:63 g

Płatki orkiszowe właściwości

Właściwości produktów orkiszowych mówią same za siebie. To bogate źródło cennych składników odżywczych i mineralnych. Dodatkowo zawierają też dużą ilość białka, błonnika, żelaza, wapnia, a także witamin z grupy B oraz PP. Wszystko to sprawia, że płatki orkiszowe mają korzystny wpływ na włosy i paznokcie. Spożywane regularnie wzmacniają funkcjonowanie wielu narządów w organizmie, poprawiają samopoczucie, ale także wzmacniają układ odpornościowy.

Płatki orkiszowe są także cennym źródłem kwasu krzemowego. Jakby tego było mało wzmacniają i regenerują narządy w organizmie, a także poprawiają koncentrację i aktywność mózgu.

Płatki orkiszowe w medycynie św. Hildegardy  

O dobroczynnym wpływie orkiszu na zdrowie pisała już w XII wieku św. Hildegarda z Birgen, Zauważyła ona, że jest on lepiej tolerowany przez organizm. Jest ceniony zarówno przez swoje właściwości odżywcze jak i mocno orzechowy smak. Wszystko to sprawia, że płatki orkiszowe to słodki posiłek na zdrowe rozpoczęcie dnia.