Nierafinowany cukier trzcinowy niemal od zawsze był i jest traktowany jako coś lepszego i ekskluzywnego, na co nie każdy może sobie pozwolić, ponieważ jest to produkt dwa a nawet trzy razy droższy od jego białego odpowiednika. Czy jednak cukier trzcinowy zdrowszy jest od białego?

Na rynku obecnie dostępne są głównie trzy rodzaje cukru:

  • ·         Cukier biały

  • ·         Cukier brązowy

  • ·         Cukier trzcinowy

To co je wyróżnia to nie tylko cena, ale również właściwości zdrowotne. Należy pamiętać, że cukier biały jest produktem rafinowanym. Brązowy może być nierafinowany albo też zabarwiony karmelem. Cukier trzcinowy z kolei występuje najczęściej w odcieniu jasnym lub ciemnym. Im więcej zostało do niego dodanej melasy tym jest ciemniejszy.

Cukier trzcinowy a biały

Cukier trzcinowy najczęściej kojarzony jest z produktami ekskluzywnymi i ekologicznymi. Ma być „zdrowszy” i lepszy od białego, dlatego też musimy za niego zapłacić znacznie więcej. To co odróżnia od siebie cukier trzcinowy od białego to fakt, że pochodzą one z dwóch różnych roślin. Różni je również proces produkcji, pomimo tego, że produktem końcowym jest niemal ten sam produkt, czyli sacharoza.

Cukier trzcinowy jest produkowany z trzciny cukrowej. Najczęściej jest nierafinowany, co oznacza, że nie jest on poddawany oczyszczaniu. To z kolei powoduje, że posiada on znacznie więcej składników mineralnych korzystnych dla naszego zdrowia, takich jak: żelazo, magnez, potas oraz wapń. Mimo, że są to i tak minimalne ilości warto po niego sięgać, jeżeli już chcemy „osłodzić” sobie potrawy.

Cukier biały jest rafinowany. Nie zawiera żadnych składników mineralnych. Jest to tylko produkt „słodki”, dlatego tak bardzo nam smakuje, a poza tym nic dobrego nie wnosi do naszego organizmu. Czy więc warto sięgać po cukier trzcinowy zamiast białego. Moim zdaniem warto, ponieważ zdrowie nasze jest cenne i nie da się go przeliczyć na pieniądze. Czasem lepiej dopłacić jest te kilka złotych, niż zatruwać swój organizm produktem, który nic nie wnosi – co najwyżej może stać się przyczyną cukrzycy.

Kolejną istotną różnicą jest fakt, że cukier trzcinowy posiada mniejszą wartość energetyczną. W 100 g białego cukru jest około 400 – 405 kcal, a jego trzcinowego odpowiednika ok. 395. Różnica może i niewielka, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę duże jego ilości, czy to dodawanie do herbaty, kawy, ciast itp. może się okazać, że w przeciągu roku spożywając wyłącznie cukier biały przytyjemy ok. 1 kg.

Nie zawsze jednak cukier trzcinowy jest nierafinowany, dlatego należy dokładnie czytać etykietki. Co więcej, warto również ograniczyć spożywanie cukru w ogóle, a jeżeli już musimy „słodzić” wybierzmy nierafinowany cukier trzcinowy.