KAMIENIE SZLACHETNE: CHALCEDON WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE

Chalcedon to kamień szlachetny o wybitnych właściwościach ochronnych. Wykorzystywany najczęściej w jubilerstwie ze względu na piękna niebieskoszarą barwę, która idealnie współgra zarówno ze złotą a srebrną biżuterią. Jakie właściwości oraz zastosowanie ma Chalcedon? Zapraszamy do krótkiej lektury.

Chalcedon występowanie

Chalcedon to kamień szlachetny, którego nazwa pochodzi od miasta Chalcedon w Azji Mniejszej. Wydobywa się go głownie w Brazylii, Indiach, Austrii, Namibii, Urugwaju i na Madagaskarze. W Tybecie czczono go jako upostaciowienie kwiatu lotosu. Jego wyjątkowa barwa o niebieskawo – szarym odcieniu sprawiała, że kamień ten był pożądany już w starożytności, gdzie łączony był z duchami powietrza i wody.

Chalcedon zastosowanie

Chalcedon od czasów starożytnych wykorzystywany był zarówno do wyrabiania narzędzi. Z czasem coraz częściej wyrabiano z niego pieczęcie i portrety. Obecnie chalcedon to kamień szlachetny i kolekcjonerski wykorzystywany do produkcji wyrobów jubilerskich, jako dodatek do naszyjników i kolczyków. Jego właściwości sprawiają, że jest także stosowany w mechanice precyzyjnej, jako kamień okładzinowy. Warto jednak chalcedon nosić przy sobie ze względu na jego dobre działanie pro – zdrowotne.

Chalcedon właściwości

Chalcedon oddziałuje przede wszystkim na psychikę ich właściciela. – działa uspokajająco i kojąco, dlatego przede wszystkim powinno się go nosić w okolicach serca. Pomaga wyrażać myśli oraz uczucia. Inspiruje mówców oraz osoby, którym potrzebny jest dar wymowy oraz sztuka przekonywania. To wszystko sprawia, że ułatwia podejmowanie decyzji, nawet tych najtrudniejszych. Wzmacnia wewnętrzną równowagę oraz dodaje witalności i wytrzymałości.

Chalcedon jako kamień szlachetny wspomaga także walkę z wadami wymowy, pomaga w chorobach oczu, a także wspomaga laktację u karmiących matek. Minerał ten sprzyja także dobrej komunikacji międzyludzkiej i łagodzi porywczość.