DYPTAM

Dlaczego warto stosować Dyptam, czym jest i jakie ma właściwości? Jeżeli chcecie znaleźć odpowiedź na te i podobne pytania zapraszam do przeczytania tego krótkiego artykułu.

Czym jest Dyptam (Dictamnus albus)?

Dyptam jest znany tylko nielicznym jako roślina lecznicza. Może to wynikać z faktu, że ma on szczególne wymagania dotyczące przestrzeni życiowej. Z drugiej strony był bardzo długo nieznany w Europie. Ta roślina fascynuje osobliwością - może się zapalić. Kiedy owoce dojrzewają, małe gruczoły uwalniają tyle olejków eterycznych z główek owoców, że roślina jest otoczona łatwopalną chmurą gazową, która pachnie wanilią i cytryną. W upalne dni gaz ten może się zapalić i palić małym niebieskim płomieniem. Z powodu tego zjawiska od dawna uważano, że Diptam jest „Płonącym krzakiem” z Biblii tzw. „Krzewem Mojżesza”.

Dyptam zastosowanie:

Padaczka

Gorączka

Dolegliwości żołądkowe

Reumatyzm

Gojenie się ran

Dyptam właściwości:

Antybakteryjny (działa przeciw bakteriom)

Relaksujący

Moczopędny

O zdrowotnych właściwościach Dyptamu pisała Św. Hildegarda z Bingen:

 („........Diptam jest ciepły i suchy, i ma w sobie moc ognia i moc kamienia, ponieważ podobnie jak kamień ma twardą moc. I podobnie jak ten w ogniu ma ciepło. Dyptam jest silny przeciwko chorobom, nad którymi ma przewagę. Sproszkuj diptam i często jedz ten proszek z chlebem, a to zapobiega wzrostowi kamienia, a osoba, u której kamień wyrósł, namoczyć proszek diptamu w occie zmieszanym z miodem, i często pije go, a kamień w nim zacznie się łamać nawet ci, którzy odczuwają ból w sercu, powinni jeść proszek zrobiony z diptamu, a ból serca ustąpi. ”)

Herbata na problemy menstruacyjne

Wlać 250 ml zimnej wody na 1 łyżeczkę suszonego i posiekanego korzenia dyptamu i krótko doprowadzić do wrzenia. Odstaw na 15 minut, a następnie odcedź. Popijaj 2 filiżanki każdego dnia w ciągu dnia.

Medycyna klasztorna według Zielarza Benedykta

**********************************************************************************************************************

Przepis ten pochodzi od Hildegarda z Bingen.

 

Ziołowy proszek Sivesan

Składniki:

100 g sproszkowanych owoców kopru włoskiego,

50 g proszku z galgantu

25 g sproszkowanego korzenia dyptamu

Wykonaj w przygotowanych ziół mieszankę.

1/2 godziny po obiedzie weź 1 łyżeczkę mieszanki Sivesan i wsyp do 1/2 szklanki ciepłego wina

Pomocna przy:

Poprawia wygląd cery

Poprawia krążenie krwi

Wzmocnienia rekonwalescencję

**********************************************************************************************************************

 

Materiał źródłowy

Hiller, Karl; Metzig, Matthias F.: Lexikon der Arzneipflanzen und Drogen, Erster Band, Spektrum Akademischer Verlag; Heidelberg 2003

Magister Botanicus: Magisches Kreutherkompendium, Die Sanduhr, Fachverlag für altes Wissen, 2. überarbeitete und ergänzte Auflage 1995

H.-H. Rhyner, B. Frohn: Heilpflanzen im Ayurveda, AT Verlag, Baden und München 2006