W dzisiejszym świecie, w którym zdarza być się nam nieustannie w biegu, niejednokrotnie poszukujemy rozwiązań, które byłyby korzystne dla naszego zdrowia. Nierzadko więc sięgamy po naturalne produkty np. rośliny, które od wieków były stosowane w medycynie naturalnej. Jednym z takich ziół, które przyciąga uwagę, jest dyptam. Zobaczcie, jakie są jego właściwości i zastosowanie wg. św. Hildegardy z Bingen.
Czym jest Dyptam (Dictamnus albus)?
Dyptam jest znany tylko nielicznym jako roślina lecznicza. Może to wynikać z faktu, że ma on szczególne wymagania dotyczące przestrzeni życiowej. Z drugiej strony był bardzo długo nieznany w Europie. Ta roślina fascynuje osobliwością - może się zapalić. Kiedy owoce dojrzewają, małe gruczoły uwalniają tyle olejków eterycznych z główek owoców, że roślina jest otoczona łatwopalną chmurą gazową, która pachnie wanilią i cytryną. W upalne dni gaz ten może się zapalić i palić małym niebieskim płomieniem. Z powodu tego zjawiska od dawna uważano, że Diptam jest „Płonącym krzakiem” z Biblii tzw. „Krzewem Mojżesza”.
Hildegarda z Bingen o dyptamie
Święta Hildegarda z Bingen, XII-wieczna benedyktynka, mistyczka i kompozytorka, to postać niezwykła nie tylko ze względu na swoje duchowe osiągnięcia, ale także jako uzdrowicielka, która zgłębiała tajniki leczniczych właściwości roślin. Jednym z jej polecanych ziół jest dyptam, znany również jako "Dictamnus albus". Jej zdaniem: „Kto również odczuwa bóle w sercu, niech je sproszkowany dyptam, a ból serca ustąpi”.
Zastosowanie dyptamu
Dyptam można stosować na różne sposoby. W tradycji Hildegardy zaleca się go jako składnik herbaty ziołowej, która może być spożywana regularnie dla poprawy ogólnego zdrowia. Można również stosować go miejscowo, w postaci maści czy olejku, aby uzyskać korzyści dla skóry.
Zgodnie z zaleceniami 1 łyżeczką dyptamu dziennie można posypywać jedzenie, dodawać go do zup warzywnych i sposób, a także posypywać chleb z ziołami („Żywność, która leczy. Terapia żywieniowa św. Hildegardy z Bingen”). Inne zastosowanie dyptamu to:
- Padaczka.
- Gorączka.
- Dolegliwości żołądkowe.
- Reumatyzm.
- Gojenie się ran.
Właściwości dyptamu
Dyptam to roślina o pięknych, delikatnych kwiatach, ale to nie tylko jej wygląd przyciąga uwagę. Z perspektywy Hildegardy, dyptam posiada szereg korzystnych właściwości zdrowotnych. Według jej nauk, roślina ta może wspomagać trawienie, poprawiać krążenie krwi oraz działać antyseptycznie. Potwierdzone jest także jej działanie antymiażdżycowe.
Jednak to nie wszystko - dyptam znany jest również ze swojego wpływu na układ nerwowy. W duchowej wizji Hildegardy, roślina ta miała pomagać w równoważeniu emocji, redukcji stresu i poprawie ogólnego samopoczucia.
- Antybakteryjny (działa przeciw bakteriom).
- Relaksujący.
- Moczopędny.
O zdrowotnych właściwościach Dyptamu pisała Św. Hildegarda z Bingen:
(„........Diptam jest ciepły i suchy, i ma w sobie moc ognia i moc kamienia, ponieważ podobnie jak kamień ma twardą moc. I podobnie jak ten w ogniu ma ciepło. Dyptam jest silny przeciwko chorobom, nad którymi ma przewagę. Sproszkuj diptam i często jedz ten proszek z chlebem, a to zapobiega wzrostowi kamienia, a osoba, u której kamień wyrósł, namoczyć proszek diptamu w occie zmieszanym z miodem, i często pije go, a kamień w nim zacznie się łamać nawet ci, którzy odczuwają ból w sercu, powinni jeść proszek zrobiony z diptamu, a ból serca ustąpi. ”)
Herbata na problemy menstruacyjne
Wlać 250 ml zimnej wody na 1 łyżeczkę suszonego i posiekanego korzenia dyptamu i krótko doprowadzić do wrzenia. Odstaw na 15 minut, a następnie odcedź. Popijaj 2 filiżanki każdego dnia w ciągu dnia.
Medycyna klasztorna według Zielarza Benedykta
**********************************************************************************************************************
Przepis ten pochodzi od Hildegarda z Bingen.
Ziołowy proszek Sivesan
Składniki:
100 g sproszkowanych owoców kopru włoskiego,
50 g proszku z galgantu
25 g sproszkowanego korzenia dyptamu
Wykonaj w przygotowanych ziół mieszankę.
1/2 godziny po obiedzie weź 1 łyżeczkę mieszanki Sivesan i wsyp do 1/2 szklanki ciepłego wina
Pomocna przy:
Poprawia wygląd cery
Poprawia krążenie krwi
Wzmocnienia rekonwalescencję
**********************************************************************************************************************
Warto jednak pamiętać, że zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek zastosowanie dyptamu, zaleca się skonsultowanie się jego spożycia z lekarzem, zwłaszcza jeśli mamy jakiekolwiek problemy zdrowotne, czy przyjmujemy leki.
Dyptam wg św. Hildegardy to fascynujące zioło, które wzbudza zainteresowanie nie tylko ze względu na swoje właściwości lecznicze, ale także ze względu na swoje miejsce w historii.
Materiał źródłowy
Hiller, Karl; Metzig, Matthias F.: Lexikon der Arzneipflanzen und Drogen, Erster Band, Spektrum Akademischer Verlag; Heidelberg 2003
Magister Botanicus: Magisches Kreutherkompendium, Die Sanduhr, Fachverlag für altes Wissen, 2. überarbeitete und ergänzte Auflage 1995
H.-H. Rhyner, B. Frohn: Heilpflanzen im Ayurveda, AT Verlag, Baden und München 2006
Jeżeli chcecie wypróbować dyptam, koniecznie zajrzyjcie do naszego sklepu.