KOPER WŁOSKI

    

„Niezależnie od tego, w jaki sposób spożywany jest koper włoski, sprawia on, że człowiek jest wesoły, koper obdarza go przyjemnym ciepłem, dobrym potem i dobrym   trawienim […]. Albowiem kto codziennie zjada naczczo koper włoski lub jego nasiona, zmniejsza ilość złego śluzu i osłabia nieprzyjemny zapach oddechu.”

                                                                                                                              ~ Św. Hildegarda z Bingen

Koper włoski, znany również jako fenkuł albo Carminativum (czyli środek oczyszczający), jest jednym z trzech produktów w stu procentach przyswajalnych przez ludzki organizm. W medycynie świętej Hildegardy jest uniwersalnym środkiem leczniczym, gdyż zapobiega wzdęciom, zgadze, wspomaga trawienie tłustych pokarmów oraz eliminuje złe samopoczucie po błędach dietetycznych. Zawiera wiele witamin, dlatego poleca się jego stosowanie w okresach zimowych. 100 gram kopru włoskiego pokrywa dziennie zapotrzebowanie na witaminę A i C. Oprócz tego, ma pozytywny wpływ na kobiety karmiące, ponieważ pobudza gruczoły do produkcji mleka. Zaleca się stosować herbatki z kopru włoskiego na ataki kolki niemowlęcej, ponieważ ma działanie rozkurczowe. Dorośli również powinni codziennie pić herbatę z kopru włoskiego, gdyż wzmacnia żołądek, reguluję przemianę materii i poprawia ogólną kondycję organizmu. Litr herbaty z kopru włoskiego jest też w stanie zapewnić przyjemną woń, ponieważ jego właściwości likwidują przykry zapach ciała i oddechu. Pastylki kopru włoskiego, wzbogacone o wzmacniający jego działanie galgant, wspomagają pracę jelit, pomagają usunąć z organizmu nieprzyjemne gazy, zapewniają dobre samopoczucie, usuwają z organizmu człowieka śluz i wzmacniają układ odpornościowy.

 

Koper włoski jest dostępny w formie pastylek, herbaty oraz zmielonego owocu jako przyprawa do chleba i dań jednogarnkowych. Ziarna kopru włoskiego można dodawać do potraw mięsnych, ryb, chleba, sera lub sałatek. Aby przygotować herbatę z kopru włoskiego należy jedną łyżkę ziaren zalać wodą i krótko pogotować. Następnie przykryć i parzyć 20 minut. Można wymieszać z sokiem jabłkowym.

 

Smacznego!