KOPER WŁOSKI

Dlaczego warto jeść koper włoski zdaniem św. Hildegardy z Bingen?

„Niezależnie od tego, w jaki sposób spożywany jest koper włoski, sprawia on, że człowiek jest wesoły, koper obdarza go przyjemnym ciepłem, dobrym potem i dobrym trawieniem[…]. Albowiem kto codziennie zjada naczczo koper włoski lub jego nasiona, zmniejsza ilość złego śluzu i osłabia nieprzyjemny zapach oddechu.”

                                                                                                                              ~ Św. Hildegarda z Bingen

Właściwości kopru włoskiego

Koper włoski, znany również jako fenkuł albo Carminativum (czyli środek oczyszczający), jest jednym z trzech produktów w stu procentach przyswajalnych przez ludzki organizm. W medycynie świętej Hildegardy jest uniwersalnym środkiem leczniczym, gdyż zapobiega wzdęciom, zgadze, wspomaga trawienie tłustych pokarmów oraz eliminuje złe samopoczucie po błędach dietetycznych. Zawiera wiele witamin, dlatego poleca się jego stosowanie w okresach zimowych. 100 gram kopru włoskiego pokrywa dziennie zapotrzebowanie na witaminę A i C. Oprócz tego, ma pozytywny wpływ na kobiety karmiące, ponieważ pobudza gruczoły do produkcji mleka. Zaleca się stosować herbatki z kopru włoskiego na ataki kolki niemowlęcej, ponieważ ma działanie rozkurczowe. Dorośli również powinni codziennie pić herbatę z kopru włoskiego, gdyż wzmacnia żołądek, reguluję przemianę materii i poprawia ogólną kondycję organizmu. Litr herbaty z kopru włoskiego jest też w stanie zapewnić przyjemną woń, ponieważ jego właściwości likwidują przykry zapach ciała i oddechu. Pastylki kopru włoskiego, wzbogacone o wzmacniający jego działanie galgant, wspomagają pracę jelit, pomagają usunąć z organizmu nieprzyjemne gazy, zapewniają dobre samopoczucie, usuwają z organizmu człowieka śluz i wzmacniają układ odpornościowy.

Kiedy stosować koper włoski wg. św. Hildegardy z Bingen?

Hildegarda z Bingen zalecała stosowanie kopru włoskiego przy:

  • intensywnym zapachu z ust przy złym trawieniu,
  • wzdęciach,
  • zaburzeniach krążenia,
  • zaparciach,
  • dolegliwościach układu oddechowego,
  • dolegliwościach nerwowych,
Koper włoski:
  • ułatwia odkrztuszanie,
  • oczyszcza drogi oddechowe,
  • działa korzystnie na układ nerwowy.

W jakiej formie spożywać koper włoski?

Koper włoski jest dostępny w formie pastylek, herbaty oraz zmielonego owocu jako przyprawa do chleba i dań jednogarnkowych. Ziarna kopru włoskiego można dodawać do potraw mięsnych, ryb, chleba, sera lub sałatek. Aby przygotować herbatę z kopru włoskiego należy jedną łyżkę ziaren zalać wodą i krótko pogotować. Następnie przykryć i parzyć 20 minut. Można wymieszać z sokiem jabłkowym.

Czy niemowlęta mogą pić koper włoski?

Tutaj warto podejść z rozwagą, ponieważ koper włoski wprawdzie likwiduje kolki u niemowląt, acz wg. niektórych lekarzy może być dla niemowląt niebezpieczny z uwagi na zawartość olejków o właściwościach estrogennych .

Smacznego!