PIGWA I JEJ BOGACTWO

....jej owoc jest ciepły i suchy i ma w sobie dobrą mieszankę. A gdy jest dojrzała, jedzona na surowo nie szkodzi ani choremu, ani zdrowemu. Ugotowana lub upieczona jest lekka do strawienia i dla chorego i dla zdrowego"   
                                                                                                                                               
św. Hildegarda z Bingen

Owoc pigwy tak mało doceniany przez wszystkich, posiada mnóstwo cennych składników, które bardzo korzystnie działają na nasz organizm. Św. Hildegarda wskazywała pigwę jako owoc, który może być spożywany zarówno przez chorych jak i zdrowych. Surowe owoce nie są zbyt smaczne ze względu na bardzo kwaśny smak, jednak ugotowane stają się miękkie i można przygotować z nich smaczny mus, dżem lub marmoladę do chleba.

Święta Hildegarda zalecała, " Kto cierpi na artretyzm, niech regularnie jada ugotowane lub suszone owoce pigwy, a zrobi się w nim gruntowy porządek z substancją trującą, że artretyzm nie odbije się na jego układzie nerwowym ani nie zniszczy i nie zaatakuje stawów"

Osoba cierpiąca na reumatyzm powinna w okresie zbioru pigwy spożywać ich w dużych ilościach lub przygotowywać z nich marmoladę, by zapewnić sobie ochronę na cały rok.
Owoce pigwy posiadają działanie przeciwzapalne i pomagają w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Warto wspomnieć, że pigwa jest bogata w żelazo