KASZKA ORKISZOWA JEJ WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE

Kaszka orkiszowa to produkt coraz popularniejszy, ale nadal niedoceniany przez konsumentów. Dostępny niemal we wszystkich sklepach posiada liczne właściwości zdrowotne, a do tego ma szerokie zastosowanie. Kaszka orkiszowa oprócz wysokiej wartości odżywczej jest także bogata w witaminy i mikroelementy a także zawiera polifenole, które pomagają w walce z cukrzycą.

Kaszka orkiszowa to produkt znany już w starożytności i uprawiany na terenie dzisiejszego Iranu ok. 6 tys. lat p.n.e., dlatego warto poznać jej właściwości i zastosować w codziennej diecie.

Właściwości kaszki orkiszowej

Ziarno orkiszu znane i spożywane było już w starożytności. Zajadali się nim gladiatorzy i zawodnicy igrzysk, ponieważ było źródłem siły. Kaszka orkiszowa jest doskonałym źródłem białka, węglowodanów złożonych, β-Karotenu czy witamin z grupy B. Zawiera także liczne substancje mineralne, a także mukopolisacharydy, które korzystnie wpływają na układ immunologiczny. Orkisz jest bowiem naturalnym antybiotykiem, który chroni przed infekcjami.

Kaszka orkiszowa polecana jest także diabetykom, ponieważ cechuje się niskim indeksem glikemicznym. Obniża choresterol, zapobiega kamicy żółciowej, a także ma dużo białka i błonnika pokarmowego. Ponadto kaszka orkiszowa wzmacnia i regeneruje narządy w organiźmie. Zaleca się jej spożywanie przez osoby po zawale serca oraz niedożywione, a to dzięki dużej zawartości białka, który dostarcza energii i buduje mięśnie.

Kaszka orkiszowa nie jest droga. Za 600 g zapłacimy ok. 6 zł w zależności od sklepu.

Zastosowanie kaszki orkiszowej

Kaszka orkiszowa ze względu na swój smak i charakter nadaje się jako składnik wielu potraw z różnych stron świata. W szczególności zalecana jest na śniadanie, ponieważ dodaje energii na cały poranek. Wystarczy ją zalać mlekiem i zajadać się ze smakiem.