SYROP Z IMBIRU

Imbir to produkt, którego nie powinno zabraknąć w żadnej kuchni, w szczególności w chłodnych, zimowych miesiącach. Imbir od tysiącleci jest jednym z najważniejszych lekarstw na przeziębienie ze względu na jego działanie rozgrzewające i przeciwzapalne. W średniowieczu był importowany do Europy z Azji. Świeży korzeń imbiru może być dobrze przechowywany w lodówce przez kilka tygodni i można z niego wyczarować cuda. Wykonany syrop imbirowy smakuje wyjątkowo i jest bardzo zdrowy:

Jak zrobić syrop imbirowy?

Aby przygotować syrop imbirowy będzie nam potrzebne:

  • 100 g imbiru
  • 600 ml wody
  • 1 cytryna
  • 500 g cukru

Jak przygotować syrop imbirowy, krok po kroku?

Obierz imbir, pokrój go na cienkie, małe kawałki i włóż do rondla z wodą. Gotuj na wolnym ogniu przez 20 minut, a następnie odfiltruj. Dodaj sok z cytryny, cukier i jeszcze raz krótko zagotuj. Jak tylko cukier całkowicie się rozpuści, wlej syrop do czystych, wyparzonych butelek.

Wskazówka:

Ewentualnie możesz również wypić świeżo przygotowaną herbatę imbirową (2 do 3 cienkich plasterków imbiru na filiżankę) z sokiem z cytryny.

Imbir zastosowanie, czyli jak stosować syrop imbirowy?

Syrop z imbiru można zastosować przy pierwszych objawach przeziębienia, ale także w przypadku choroby lokomocyjnej lub spowolnionego trawienie. Możesz rozcieńczyć syrop 1 szklanką wody. Pić  raz lub dwa razy dziennie, szczególnie w przypadku przeziębienia. Można go przechowywać w lodówce przez około 3 miesiące.

Dlaczego imbir pomaga w przeziębieniach?

Ma działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i łagodzące ból, dzięki zawartym w nim gingerolom.

Komu syrop imbirowy nie jest wskazany?

Uważaj na kamienie żółciowe i zgagę!

Imbir może powodować łagodny dyskomfort żołądkowo-jelitowy (taki jak zgaga).