KAMIENIE SZLACHETNE: AMETYST WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE

Kamienie szlachetne posiadają niezwykłą moc, która pozytywnie wpływa na nasz organizm. Oddziałują zarówno na sferę fizyczną jak i psychiczną. Kamień ametyst jest jednym z nich. Jest to odmiana kwarcu występująca w wielu odcieniach fioletu. Nic więc dziwnego, że jest też często wykorzystywany w jubilerstwie. Jakie właściwości i zastosowanie posiada ametyst i dlaczego warto go nosić blisko ciała?

Występowanie ametystu

Największe złoża ametystu występują w Brazylii. Oprócz tego można je znaleźć w USA, Kanadzie, Paragwaju, Urugwaju, Australii, Rosji, Japonii, Chinach, Korei, Mozambiku oraz na Madagaskarze.

Jak wygląda ametyst?

Kamień ametyst występuje w kolorach od jasno do ciemnofioletowego. Intensywność barwy można oczywiście wzmocnić poprzez krótkotrwałe poddanie go działaniu wysokiej temperatury. Najczęściej ma to miejsce, gdy ten kamień szlachetny wykorzystywany jest w jubilerstwie. Swoją fioletową barwę ametyst zawdzięcza śladowym ilościom glinu oraz żelaza, które to są wbudowane w dwutlenek węgla.

Właściwości ametystu

Kamień ametyst posiada szereg właściwości zdrowotnych. Nazywany jest kamieniem harmonii i relaksu, ponieważ przywraca równowagę osobom podatnym na stres. Niweluje niepokój wywołany trudnymi sytuacjami życiowymi, a także pozwala uwolnić umysł od negatywnych myśli.

Ametyst to kamień szlachetny, który dodaje cierpliwości, a także uwalnia od codziennego zmęczenia, dlatego bardzo często jest rekomendowany osobom na wysokich stanowiskach. Sprzyja on również łatwości przyswajania wiedzy, otwiera umysł i umiejętność gładkiego wypowiadania myśli.

Oprócz wspomnianych wyżej właściwości, kamień ametyst jest też doskonałym antidotum dla wszystkich osób uzależnionych od alkoholu. Zapobiega upiciu się i przeciwdziała ciągu alkoholowemu.

W aspekcie zdrowotnym ametyst także:

  • łagodzi bóle głowy,

  • działa dobroczynnie na układ pokarmowy,

  • oczyszcza naczynia krwionośne,

  • przeciwdziała miażdżycy,

  • ułatwia zasypianie,

  • reguluje przemianę materii.

Dobroczynne właściwości ametystu sprawiają, że powinniśmy nosić malutki jego kamyczek w kieszeni.