CZARNY BEZ

Czarny bez był znany i ceniony już w czasach starożytnych. Korzystano z niego w przypadku wystąpienia gorączki, przeziębienia czy zaparć. Wyjaśniamy, dlaczego warto mieć czarny bez w swojej apteczce i jak przygotować syrop z czarnego bzu na przeziębienie.

Czarny bez właściwości lecznicze

Czarny bez to nie tylko owoce, ale również kwiaty, które różnią się właściwościami.
Kwiaty czarnego bzu zawierają:

  • flawonoidy,
  • fenolokwasy,
  • triterpeny,
  • sterole,
  • olejki eteryczne.

Owoce czarnego bzu zawierają:

  • antocyjany,
  • kwasy organiczne,
  • pektyny oraz witamina C,
  • witaminy z grupy B.

Domowy środek na przeziębienie i grypę

Jeśli przeziębienie lub grypa dotyka, warto mieć pod ręką czarne jagody. Można z nich szybko przygotować  syrop leczniczy - domowe lekarstwo, które powinno położyć kres każdej infekcji w ciągu trzech dni.

Czarny bez to piękna roślina, która rośnie niemal wszędzie. W ogrodach, na skraju lasów, nieopodal pól, parków. Trudno jej nie zauważyć w okresie letnim. Od dawna dostępne są badania naukowe nad działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym czarnego bzu, dzięki czemu czarne jagody można również wykorzystać jako oficjalny lek przeciw grypie.

Sok z czarnego bzu skraca grypę o kilka dni

Czarnemu bzu od wieków przepisuje się cudowne właściwości w medycynie ludowej w leczeniu grypy, przeziębień, infekcji zatok i innych dolegliwości układu oddechowego. Przeciwwirusowe działanie czarnego bzu sprawia, że jest on również pomocny w leczeniu opryszczki.

Czy czarny bez jest bezpieczny?

Czarny bez jest bezpieczny dla zdrowia pod warunkiem jego odpowiedniego przygotowania. Niedojrzałe owoce oraz świeże kwiaty tej rośliny zawierają toksyczny glikozyd, który może być niebezpieczny dla zdrowia i życia.

Prosty przepis na syrop z czarnego bzu

Składniki:

    3 szklanki wody

    2 łyżki świeżo startego imbiru lub mielonego imbiru

    1 łyżeczka mielonego cynamonu

    ½ łyżeczki goździków lub goździków w proszku

    1 szklanka świeżych lub ½ do ⅔ szklanki suszonego czarnego bzu

    1 szklanka ekologicznego miodu lub syropu lub melasy (1 szklanka = 240 ml)

Jak zrobić sok z czarnego bzu krok po kroku?

Wlej wodę do rondla i dodaj wszystkie inne składniki oprócz miodu. Zagotuj składniki, zmniejsz ogień i pozwól jagodom delikatnie gotować się przez 30 do 40 minut. Następnie przetrzyj miksturę. Wlej płyn przez sito i pozwól mu dalej ostygnąć. Dopiero gdy sok z czarnego bzu jest zimny, dodaj miód, syrop lub melasę. Wszystko dokładnie wymieszaj i przelej powstały syrop do zamykanej butelki.

Stosowanie:

Dorośli biorą ½ do 1 łyżki stołowej dziennie, dzieci ½ do 1 łyżeczki syropu z czarnego bzu. W trakcie przeziębienia lub grypy: Powyższą dawkę przyjmuje się co dwie do trzech godzin - aż objawy ustąpią.

Dużo zdrowia!